Çocuklarda Ev Kazalarına Dikkat

In Bebek Sağlığı, Çocuk Sağlığı

Çocuklarda ev kazaları özellikle 0-2 yaş grubunda istenmeyen kazalara ve  yaralanmalara sebep olan en önemli durudur. 0-2 yaş grubunda hastalık dışı yaralanmalarda hastane ve sağlık kurumlarına başvurularda en önemli neden olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ev kazaları sonucunda bebeklerde ve özellikle çocuklarda basit ve ciddi dereceli yaralanmalar olması muhtemeldir. Hatta bazı durumlarda bu yaralanmalar ölüm ile yada kalıcı sakatlıklar ve ye izler bırakabilmektedir. Ancak sık karşılaşılmasına rağmen ev kazaları küçük dokunuşlarla engellenebilmekte, çocuklar ve bebekler içi güvenli ev oluşturulabilmektdir..

Ev kazalarını engellemek için neler yapılabilir?

Aşağıdaki küçük önlemleri sizlerde evinizde alarak ev kazalarını engelleyebilirsiniz.

Prizlere Dikkat…

özellikle yeni tip binalarda prizler ve elektrik düğmeleri 1-2 yaşındaki çocukların rahatça ulaşabileceği bir yükseklikte konumlandırılmaktadır. Bu da meraklı ufaklıkların elektrik çarpmalarına açık bir hale gelmesini sağlamaktadır. Özellikle çocukların ulaşabileceği yükseklikteki prizler mutlaka kapatılmalı içlerine saç veya matal malzemelerin girmesi engellenmelidir.

Sivri köşeler için tedbir alın…

Özellikle yeni yürümeye başlayan bebeklerin sık sık düşmesi ve tv ünitesi sehba gibi eşyaların sivri köşelerine çarpma sonucu yaralanmalar sık görülmektedir. Bu sivri köşeler her yapı markette bulunabilen köpüklü yumuşak mataryeller ile kapatılarak bu tür yaralanmalar en aza indirilebilir.

Sıcak cisimlere dikkat…

Yine sıcak su veya sıvılar ile yaralanmalar çocuklarda sık görülen ev kazaları arasında göze çarpmaktadır. Sıcak cisimlerin yada sıcak sıvı ihtiva eden çay bardakları, fincan veya çaydanlık benzeri materyaller çocuklardan uzağa koyulmalıdır. Bu tür sıvılar kesinlikle çocukların üzerinden geçirilmemelidir. Yine ocak üzerinde bulunan kapların tutamakları yada kulpları ocağın iç tarafına doğru cevrilerek çocukların ulaşması engellenmelidir.

Balkonlara, pencerelere ve merdivenlere dikkat…

Her yıl ülkemizde balkondan yada pencerecen düşme sonucu ölümlere rastlanmaktadır. pencere önlerine sehba, sandalye veya koltuk koymamak bebeklerin ve çocukların pencereye erişimlerini engelleyebilir. Balkonları güvenlik filesi  ile çevirmek balkonları güvenli hale getirebilir. Yine en içerisinde merdiven bulunuyorsa basamaklara kaymaz banlar yerleştirmek faydalı olacaktır.

Sıvri cisimler ve bıcaklar yukarıya…

mutfak çekmecelerinin alt kısımlarına ve bebeklerin ulaşabileceği mesafelere buçak çatal gibi kesivi delici aletler yerleştirilmemeli bunlar yüksek yerlere yerleştirilmelidir.

Temizlik maddeleri güvenli ve kilitli yerlerde muhafaza edilmeli…

temizlik maddeleri içeren tüm ürünler mümkünse kilitli yerlerde muhafaza edilmelidir. Bu maddelerin çocuklar tarafından yanlışlıkla içilmesi ile çok ciddi yaralanmalar oluşmaktadır. Bu nedenle bu ürünlerin muhafazasına azami dikkat edilmelidir.

Çam dekorasyon eşyalarına dikkat…

0-2 yaş bebek ve çocuklarda vurma atma gibi eylemlerin fazlaca görüşmesi bu tür eşyaların çocukların ulaşılabileceği yerlerde olması kırılmalara ve buna bağlı kesici yaralanmaların oluşmasına sebep olabilir. Bu nedenle çocukların ulaşamayacğı yerlere konulmalı.

Televizyon ve vitrinler sabitlenmeli…

Televizyon ve vitrin gibi malzemeler bir şekilde zemine yada duvara sabitlenmelidir. Bunların devrilmesi sonucunda çocuklrda çok ciddi yaralanmalar oluşmaktadır.

İlaçlara dikkat…

Hepimiz hastalandığımız zamanlarda ilaçlara başvurmaktayız. unutmamak gerekir ki her ilaç bir zehirdir. Özellikle çocukların ve bebeklerin kiloları az olduğu için yetişkinlerin kullandığı ilaçların normal dozu bebek ve çocuklar için çok fazladır. Yanlışlıkla bebekler veya çocuklar tarafından bu ilaçların içilmesi ile ölümcül sonuçlar ortaya çıkarabilen ev kazaları arasında yerini almaktadır. Bu nedenle ilaçlar ve tıbbi destek ürünleri çocukların ulaşamayacağı noktaları konulöalı, mümkünse kilit altına alınmalıdır.

Devamı Gelecek…

You may also read!

Bebek Bakımında Püf Noktalar

Bebeğiniz doğmadan önce onun bakımıyla ilgili yardım almanız ve bilinçli olmanız doğumdan sonraki sürecin çok daha geçmesini sağlar ve

Devamını Oku...

En Çok Kullanılan Yenidoğan Bebek Kremleri

Yenidoğan bebekler, hayata uyum sağlarken ciltlerinde bazı problemler meydana gelebilir. Bu problemler güneşten, pişikten, genetik faktörlerden ya da herhangi

Devamını Oku...

Yaz Anneleri Bebek Bakımında Bu Noktalara Dikkat Etmeli

Bebeğiniz yaz aylarında doğmuşsa, bakımı biraz daha zor olacaktır. Yeni doğan bebeğiniz üşüyecek diye kat kay giydirmeniz ya da

Devamını Oku...

One commentOn Çocuklarda Ev Kazalarına Dikkat

  • Teşekkürler okudukça evlerimizde gözümüzden kaçan ne kadar tehlike olduğunu anladım. Daha dikkatli olmalıyız anne babalar olarak

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Bebeğim Büyürken 2017