Çocuklarda İshal ve Beslenme Önerileri

In Çocuk Sağlığı

Çocuklarda ishal durumu bazen hastalıklardan bazen de yediklerinden kaynaklanır. Bünyesel olarak gerçekleşen bu durum bazen de büyük hastalıkların habercisidir. Her ne kadar doktorlar ishal olan çocuklara müdahale edilmemesi gerektiğini belirtse de bir haftadan fazla süren ishaller çocuğunuzun tüm dengesini alt üst edecektir. Bu nedenle ishal olan çocuğunuzun beslenmesine önem vermeniz gerekir. İshal sırasında pek çok vitamin ve mineral vücuttan su ile birlikte atılacaktır. Bu da çocuğunuzda yorgunluk ve daha çok hastalık olacağı anlamına gelir. Aşağıdaki beslenme önerileri ile çocuklarınızdaki ishali kontrol altına alabilirsiniz.

Çocuklarda ishal için pirincin önemi;

İshal olan çocuklarınıza pirinç lapası ya da pirinç ile yapılan sütlaç, yayla çorbası gibi besinler vermeniz gerekir. Özellikle yayla çorbasının içinde yoğurt ve yumurta da olduğu için ishali büyük ölçüde önleyecektir. Pirinç suyu da ishali kesmek için oldukça etkilidir. Pirinci kaynattıktan sonra elde ettiğiniz suya bir çay kaşığı kadar karbonat, tuz ve şeker ekleyerek, ishali büyük ölçüde önleyebilirsiniz. Bunlarla birlikte pirinç unu ile yapacağınız muhallebiler de ishal kesmek için işinize yarayacaktır.

Sulu besinler verin;

Çocuklarınız ishal ile birlikte çok su kaybedecektir. Vücuttaki su oranını dengelemek için mutlaka ayran, meyve suyu ve çorbalar ile takviye yapmanız gerekir. Aynı zamanda bol bol su içmesine dikkat edin. Vücuttaki su oranını ne kadar dengede tutarsanız, ishali o kadar çabuk atlatırsınız.

Süte dikkat;

Çocuklarda ishal durumunu atlatmak için onlara yağlı süt vermemeniz gerekir. Özellikle mideyi rahatsız edecek olan laktozlu sütlerden uzak durun. Onlara bu dönemde yağsız ve laktozsuz sütler içirmeniz gerekir.

Yoğurt yedirmeye özen gösterin;

Yapılan araştırmalar doğrultusunda yoğurdun, pek çok mikrobu öldürdüğü görülmektedir. Yoğurt hem bağışıklık sistemini güçlendiren hem de mikropları öldüren ve temizleyen bir yapıya sahiptir. Bu nedenle çocuklarda ishal durumunda yoğurt ve ayran almalarına mutlaka önem verin.

Meyveler ve bitki çayları;

İshal olan çocuklarınız için muz en etkili meyvedir. Günde iki kez muz yedirmeye özen gösterin. Bununla birlikte portakal ve mandalina gibi meyveleri yedirin ve sularını içmelerini sağlayın. Ihlamurun da hem mide bulantısı hem de ishal üzerinde rahatlatıcı etkisi bulunur. Bağırsak hareketlerini düzenleyen ıhlamuru, ishal olan çocuklarınıza mutlaka içirin.

You may also read!

Bebek Bakımında Püf Noktalar

Bebeğiniz doğmadan önce onun bakımıyla ilgili yardım almanız ve bilinçli olmanız doğumdan sonraki sürecin çok daha geçmesini sağlar ve

Devamını Oku...

En Çok Kullanılan Yenidoğan Bebek Kremleri

Yenidoğan bebekler, hayata uyum sağlarken ciltlerinde bazı problemler meydana gelebilir. Bu problemler güneşten, pişikten, genetik faktörlerden ya da herhangi

Devamını Oku...

Yaz Anneleri Bebek Bakımında Bu Noktalara Dikkat Etmeli

Bebeğiniz yaz aylarında doğmuşsa, bakımı biraz daha zor olacaktır. Yeni doğan bebeğiniz üşüyecek diye kat kay giydirmeniz ya da

Devamını Oku...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Bebeğim Büyürken 2017