Çocuklarda Kendi Kendine Yemek Yeme

In Çocuk Gelişimi

Çocuklar kendi kendine yemek yeme belirtileri gösterdiğinde ebevenyler bu duruma olumlu tepki göstermelidirler. Kendi kendine yemek yeme ve beslenme hayati öneme sahip olan bir beceridir ve küçük yaşlarda desteklenmesi onun ömür boyu yeme alışkanlığı kazanmasında önemlidir. Çocuklarda kendi kesdine yemek yeme belirtileri bağımzılığa uzanan süecin en erken belirtisidir.

Bazı çocuklar kaşığı tutmaya çalışarak yemek yeme isteklerini belli ederken bazıları ise diekt elleriyle yemek yiyerek kendi kendine yemek yeme isteklerini belli ederler. Bu durumda olan bebek ve çocuklar ister ortalığı batırsın isterse üstünü baısın ne olursa olsun yemek yeme konusunda desteklenmelidir. Bu aynı zamanda özgüvenin artmasında da önemlidir. Çocuklar bu aşamada desteklenmezler ise denememeyi ve hazıra konmayı seçeceklerdir. Dolayısı ile sonuçta 5-6 yaşına gelmiş ancak kendi kendine yemek yemeyi beceremeyen çocuklar olacaklardır. Unutmayın mükemmele giden yol bol bol pratik yapmatan geçer. Çocuğunuzun her başarılı yemek yeme girişimini mutlaka takdir edin, başarısız olan her girişimde teşvik edici ve destekleyici cümleler kurun.

Çocuğunuz kendi kendine yemek yeme belirtileri gösterdiğinde (kaşığı elinizden almak gibi) onu destekleyin. Ona da bir kaşık verin ve ve yeme denemerini teşvik edin. başarılı olan her denemede “aferin bak, kendi yemeğini yiyebiliyorsun” şeklinde teşvik edici ve özgüveni arttırıcı cümleler kurun. Yemeğini düşürse bile “Aaa bak düştü, Ama denemekle iyi ettin, bir daha dene başaracaksın” şeklinde destekleyici cümleler kullanın.

Çocuğunuz kaşıla yemek yemeyi reddediyor ve ellerini kullanmak istiyorsa buna izin verin. İyice tmizlenmiş elleri ile yemek yemesine engel olmayın. İlk denemelerde zorla eline kaşık tutuşturmaya çalışmayın. Yine her başarılı denemede onaylayıcı ve teşvik edici cümleler kullanmaya devam edin.

Çocuğunuzun kendi kendine yemek yeme alışkanlığı kazanması sırasında menü çeşitliliğini düzenli olarak yavaş yavaş  arttırın. Ancak kısa zamanda çok fazla çeşitte gıda ile tanıştırmayın.

Memeden kesme sürecinde çocuğunuzun yemekten hoşlandığı gıdalar ile hoşlanmadığı gıdaları karıştırmayı deneyin. Değişik kıvamlardaki gıdalarla tanıştırın. Çocuğunuz yemek yerken “hmm nefis bir yiyecek” şeklinde teşvik edici cümleler kurarak yemeğe olan ilgisini arttırmaya çalışın.

En önemlisi de sabırlı olun. Acele etmekten kaçının. Çocuklarda kendi kendine yemek yeme çalışmaları sırasında ilk zamanlar oldukça kötü yemek yiyeceklerdir. etrafı üstüne batıracaklar pasaklı olacaklardır. Hatta yemek yeme işleminden sonra banyoya bile ihtiyaçları olabilecektir. Çocuklar hazır olduklarında mükemmel yemek yiyeceklerdir. Üzerlerinde aceleci tavırlarla ve sıkıştırıp azarlayarak baskı yaratmak size ve çocuğunuza yarar sağlamayacaktır.

 

You may also read!

Bebek Bakımında Püf Noktalar

Bebeğiniz doğmadan önce onun bakımıyla ilgili yardım almanız ve bilinçli olmanız doğumdan sonraki sürecin çok daha geçmesini sağlar ve

Devamını Oku...

En Çok Kullanılan Yenidoğan Bebek Kremleri

Yenidoğan bebekler, hayata uyum sağlarken ciltlerinde bazı problemler meydana gelebilir. Bu problemler güneşten, pişikten, genetik faktörlerden ya da herhangi

Devamını Oku...

Yaz Anneleri Bebek Bakımında Bu Noktalara Dikkat Etmeli

Bebeğiniz yaz aylarında doğmuşsa, bakımı biraz daha zor olacaktır. Yeni doğan bebeğiniz üşüyecek diye kat kay giydirmeniz ya da

Devamını Oku...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Bebeğim Büyürken 2017