Çocuklarda Kıskançlık ve Çözüm Yolları

In Çocuk Gelişimi

Ailelerin en büyük problemlerinden birisi olan çocuklarda kıskançlık ve çözüm yolları üzerine önemli detayları sizlerle paylaşacağız. Çocuklarınızın kardeşlerini kıskanması halinde neler yapabileceğini ve eve gelecek olan yeni bir bebeğin ardından yaşanacak kıskançlık durumlarını nasıl atlatabileceğinizi de böylece çözebileceksiniz.

Çocuklar Kardeşlerini Neden Kıskanır?

İlk çocuğunuzun yaşı henüz 3 ila 8 arasında değişiyorsa ve ikinci bebeğinizin de geleceğini öğrenmişseniz, bu durumda size endişe verecek konulardan birisi kardeşini kıskanma ihtimalidir. Bu ihtimal bebeğe zarar vereceğini dahi düşündüreceğinden, sizlere büyük bir panik yaşatabilir.

Çocuklarınızda iştah kaybına neden olan ve psikolojik olarak sorun yaşamasına yol açan kıskançlık konusunda bazı nedenlerden söz edilebilir. Yeni bebeğin daha çok sevileceğini düşünen, kendisine olan ilgisinin yok olmasından korkan ve özellikle oyuncaklarını bir başkasıyla paylaşacağını düşünen çocuklarda bu tür problemler yaşanmaktadır. Bu gibi durumlarda çocuklarda kıskançlık ve çözüm yolları üzerine uzmanların da görüşlerinde yer verdikleri bazı noktalara değineceğiz.

Çocuklarda Kıskançlığın Çözüm Yolları

Kıskançlık duygusunu yaşayan çocuğa karşı geliştirilecek çeşitli çözüm yolları bulunmaktadır.

  • Öncelikle aileler bu konuda bilinçli olmalı ve çocuğu suçlayıcı, yargılayıcı ve cezalandırıcı davranmamalıdır. Bu duygunun doğal olduğunun bilinmesi ve buna göre davranılması gerektiğinin altını çizmekteyiz.
  • İlk olarak bir kardeşi olacağını paylaşmanız gereken çocuklarınızla birlikte yeni düzen hakkında ortak fikirler almalısınız. Bazı değişikliklerde bulunurken kardeşi için neler yapabileceğini anlatmalı, ona karşı olan hislerinizin ve sevginizin de asla değişmeyeceğinden söz etmelisiniz.
  • Yeni bebek için seçilecek mobilya, oda düzeni, isim ve eşyalarda çocuğunuzun da fikrini alırsanız, bu durumda gerçek bir aile olabileceğinizi hissettirebilirsiniz. Birliktelik ve beraberlik vurgusunu güçlendirebileceğiniz bu adımlar sayesinde çocuklarınızın da kıskançlıklarını hafifletecek olan adımlar atabilirsiniz.
  • Bir bebeğin daha fazla bakıma muhtaç olduğu konusunda yapılacak açıklamalar ile neden sürekli onunla ilgilenmek zorunda olduğunuzu da anlatmış olursunuz. Bebeğiniz için aşırı övgü dolu cümleleri ve birbirleriyle yapacağınız kıyaslamaları da kesinlikle davranışlarınız arasında bulundurmamalısınız. Böylece çocuklarda kıskançlığı tetiklemeyen hareketleri gerçekleştirebilirsiniz.

Tüm bu davranışları gerçekleştirmenize rağmen iyi bir sonuç elde edememişseniz çocuklarınızda kıskançlığı yenmek için uzman çocuk psikologları ile görüşmenizi tavsiye ediyoruz.

You may also read!

Bebek Bakımında Püf Noktalar

Bebeğiniz doğmadan önce onun bakımıyla ilgili yardım almanız ve bilinçli olmanız doğumdan sonraki sürecin çok daha geçmesini sağlar ve

Devamını Oku...

En Çok Kullanılan Yenidoğan Bebek Kremleri

Yenidoğan bebekler, hayata uyum sağlarken ciltlerinde bazı problemler meydana gelebilir. Bu problemler güneşten, pişikten, genetik faktörlerden ya da herhangi

Devamını Oku...

Yaz Anneleri Bebek Bakımında Bu Noktalara Dikkat Etmeli

Bebeğiniz yaz aylarında doğmuşsa, bakımı biraz daha zor olacaktır. Yeni doğan bebeğiniz üşüyecek diye kat kay giydirmeniz ya da

Devamını Oku...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Bebeğim Büyürken 2017