Çocuklarda Rotavirüs Enfeksiyonuna Dikkat

In Çocuk Sağlığı

Çocuklarda Rotavirüs Hastalığı Nedir

5 yaş altındaki çocuklarda oldukça sık görülen ishalin başlıca nedeni Rota Virüsü adı verilen bir virüstür. Bu virüs 5-6 yaş ve bu yaş sınırı altındaki çocuklarda oldukça sık oranda görülür. Özellikle kış aylarında görülen ishallerde bu virüse rastlanmaktadır. Gelişen teknoloji ile birlikte ağızdan sıvı verilmesi sonucunda tedavi edilen bu ishal, çocuklarda büyük sıkıntılara neden olabilmektedir. Yapılan araştırmalara göre Rota Virüsü’ne rastlanan çocukların %20’lik kısmı hastanede yatmakta ve az bir kısmında ise ölüm görülmektedir. Çocuklarda rotavirüs hakkında merak edilenleri açıklayalım;

Rotavirüs Bulaşıcımıdır? Çocuklarda rotavirüs nasıl bulaşır?

Rotavirüs enfeksiyonları çok bulaşıcı bir hastalık olarak bilinmektedir. Yakın temas halinde bulaşabildiği gibi solumun yoluyla da geçebilmektedir. Özellikle kreşe giden çocuklarda tuvaletlerden, oyuncaklardan ya da dokundukları yerlerden bulaştığı için büyük tehlike yaratır. Bu virüsün aile içinde yayılım oranı da sık görülmektedir.

Çocuklarda rotavirüs nasıl ortaya çıkar;

Çocuklarda rotavirüs varsa, ishal başlamadan önce dışkıda bol miktarda virüse rastlanır. Bu hastalığın belirtileri ilk 12 saat ile 4 gün arasından ortaya çıkmaya başlar.

Rota virüsün belirtileri nelerdir?

Genellikle ilk 48 saatten sonraki kuluçka döneminden sonra kusma ve ateş ile başlayan belirtiler gösterir. Bunların ardından sıklıkla ve sulu şekilde dışkı görülür. İshal, kötü koludur ve rengi sarıya yakındır. Bu ishal genellikle 5 ile 7 gün arasında devam eder. Kansız olan ishal sonucunda karın ağrıları da görülür. Sürekli ateş ve ishal durumu çocukta halsizlik de meydana getirir.

Yukarıdaki belirtiler başladığında vakit kaybetmeden bir hekime başvurulması ve çocuklarının ateşinin kontrol altına alınması gerekir.

Çocuklarda rotavirüs tedavisi nasıl yapılır?

Çocuklarda rotavirüs tedavisi için herhangi bir ilaç kullanılması tavsiye edilmez. Bu dönemde üst solunum yolu enfeksiyonları ya da idrar yolu enfeksiyonları görülebilir. Bu hastalıkların azaltılması için ilaç kullanılır. Bununla birlikte bağışıklık sistemi güçlendirici ilcalar da verilebilir. Ancak ishalin kesilmesi doğru değildir.

  • Bu hastalığın tedavisi için bir beslenme programı yapılması ve çocuklardaki su kaybının önlenmesi gerekir.

  • Rotavirüs bulunan çocuklarda bol bol su ve sıvı gıdalar tüketilmesi gerekir.

  • Evlerdeki tüm yüzeyler dezenfekte edilmeli ve sık sık sabunla temizlenmelidir.

  • Çocukların elleri sık sık, anti bakteriyel olan sabunlar ile yaklaşık olarak 20 dakikada bir yıkanmalıdır.

  • Patates haşlaması, sütlaç, yayla çorbası, muz, yoğurt, kefir gibi gıdalarla beslenmelidir. Bununla birlikte yağlı ve şekerli gıdalardan uzak durulmalı, süt ve yumurta tüketimi azaltılmalıdır.

Bebeğimizi veya çocuğumuzu Rotavirüs enfeksiyonlarından nasıl koruyabiliriz?

Rotavirüs enfeksiyonlarından korunmanın ilk aşaması hijyen kurallarına dikkat etmektir. Bunun yanında 2 doz olarak ağızdan uyugulanan rotavirüs aşısı  ile çocuklarımızı rotavirüs enfeksiyonlarından koruyabilir yada olası hastalığın çok daha hafif olarak geçirilmesini sağlayabiliriz.

You may also read!

Bebek Bakımında Püf Noktalar

Bebeğiniz doğmadan önce onun bakımıyla ilgili yardım almanız ve bilinçli olmanız doğumdan sonraki sürecin çok daha geçmesini sağlar ve

Devamını Oku...

En Çok Kullanılan Yenidoğan Bebek Kremleri

Yenidoğan bebekler, hayata uyum sağlarken ciltlerinde bazı problemler meydana gelebilir. Bu problemler güneşten, pişikten, genetik faktörlerden ya da herhangi

Devamını Oku...

Yaz Anneleri Bebek Bakımında Bu Noktalara Dikkat Etmeli

Bebeğiniz yaz aylarında doğmuşsa, bakımı biraz daha zor olacaktır. Yeni doğan bebeğiniz üşüyecek diye kat kay giydirmeniz ya da

Devamını Oku...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Bebeğim Büyürken 2017