Çocuklarda Saldırganlık Nasıl Önlenir?

In Çocuk Gelişimi

Çocuklarda saldırganlık, oldukça şık karşılaşılan bir davranış tutumudur. Bu durum, çocukların çoğu zaman kendini ifade etme şekli ile özdeşleşmekedir. Bu saldırganlık sözle veya fiziksel olmak üzere iki şekilde ortaya çıkabilir. Erkek çocuklarının kız çocuklarına oranla daha saldırgan davrandığı gözlemlenmiştir. Çocukların saldırgan olması, onların özgüvenlerinin eksik olduğu, kendilerini ifade etmede zorlandığı anlamına gelir. Bu şekilde davranan tüm çocuklar, arkadaş edinmede zorlanırlar yada edinemezler, oyun esnasında hoşlarına gitmeyen bir durum oluştuğunda bir anda kavga edebilirler. Saldırgan olan çocuklar ısırma, tekmeleme, tükürme veya vurma gibi davranışlar sergiler. Çocuklarda salgırganlık neden-sonuç ilişkisi ile bağlantılıdır. Çocuğunuzu saldırgan olmaktan kurtarmak için öncelikle, bu davranışın sebebini belirlemeniz gerekir.

Çocuklarda saldırganlık nedenleri nelerdir;

 • Çocuklarda saldırganlık, genellikle anne ve babanın davranışlarından kaynaklanır. Çocuğunuza baskıcı tutum sergilemeniz onu saldırganlaştıracaktır.
 • Çocuklarınızın önünde sürekli kavga etmeniz de saldırgan olmasını sağlar.
 • Çocuklarınıza sürekli ceza vermeniz ve ona sürekli bağırmanız, saldırganlığı tetikler.
 • Çocuklar anne ve babalarından şiddet gördüklerinde, yeterince ilgi ve sevgi görmediklerini hissettiklerinde saldırgan olurlar.
 • Çocukların anne ve babalarını örnek almaları ve onların yaptıklarını yapmak istemeleri sonucunda saldırganlık görülebilir.
 • Ebeveynlerin, çocukların saldırgan davranışlarını desteklemesi ve izin vermesi de bu durumu tetikler. Çocuğun ileri ki yaşlarda da saldırgan olmasını sağlar.
 • Çocuklara izletilen şiddet içerikli yayınlar da saldırgan olmalarını sağlar. Televizyon programları bu konuda oldukça etkilidir.

Çocuklarda saldırganlık nasıl önlenir;

Çocuklarda saldırganlık durumunun engellenebilmesi için öncelikli olarak sebebinin bulunması gerekir. Ardından bu sebebe göre bir plan yapılmalıdır. Aşağıdaki davranışlara ve tutumlara rağmen düzelme olmuyor yahut saldırganlıkta artma oluyorsa mutlaka uzman pedagog yardımı almalısınız. Çocukluk yaşlarında düzeltilemeyen saldırganlık davranışları ilerleyen dönemlerde çocukların kişiliklerinde kalıcı olarak yer edebilir.

 • Çocuklarınızı kimseyle karşılaştırmayın ve onu kimsenin önünde rencide etmeyin.
 • Çocuklarınızın yanlış hareketleri sonucunda ağır cezalar vermek yerine onunla konuşmayı ve anlatmayı deneyin.
 • Çocuklarınıza sebep ve sonuç kavramlarını öğretin. Yanlış hareketi sonucunda karşılaşacağı olumsuz durumları anlatın.
 • Çocuğunuza sevgi ve ilgiyle yaklaşın. Akşamları onunla geçireceğiniz 45 dakika ile 1 saat arasındaki zamanda oyunlar oynayın. Bu süre içinde hem anne hem de baba ile oyun oynamasına özen gösterin.
 • Çocuklarınızın olumlu davranışlarını çeşitli konuşmalar ya da küçük hediyeler ile ödüllendirin.
 • Çocuklarınızın önünde kavga etmemeye ve sesinizi yükseltmemeye özen gösterin.
 • Çocuklarınıza bağırmak yerine onunla konuşmayı deneyin.
 • Çocuklarınıza televizyon izletirken, programlar konusunda oldukça seçici olun ve şiddet içerikli olan hiçbir şey izletmeyin.

You may also read!

Bebek Bakımında Püf Noktalar

Bebeğiniz doğmadan önce onun bakımıyla ilgili yardım almanız ve bilinçli olmanız doğumdan sonraki sürecin çok daha geçmesini sağlar ve

Devamını Oku...

En Çok Kullanılan Yenidoğan Bebek Kremleri

Yenidoğan bebekler, hayata uyum sağlarken ciltlerinde bazı problemler meydana gelebilir. Bu problemler güneşten, pişikten, genetik faktörlerden ya da herhangi

Devamını Oku...

Yaz Anneleri Bebek Bakımında Bu Noktalara Dikkat Etmeli

Bebeğiniz yaz aylarında doğmuşsa, bakımı biraz daha zor olacaktır. Yeni doğan bebeğiniz üşüyecek diye kat kay giydirmeniz ya da

Devamını Oku...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Bebeğim Büyürken 2017