Çocuklarda Uyku Düzeni Nasıl Sağlanır?

In Bebek Bakımı

Çocuklarda uyku düzeni olmaması hemen hemen her annenin sorunudur. Aslında çocuklar uykuya çok çabuk alışırlar ve kendi düzenlerini kendileri sağlarlar. Bunun için sabırlı ve dikkatli olmanız önemlidir. Bebeğinizi iyi tanımanız ve onun uykusunun geldiğini anlamanız, uyku düzeni sağlama konusunda sizlere yardımcı olacaktır. Çocuklarda uyku düzeni sağlamak için bazı püf noktalara dikkat etmeniz gerekir. Bu noktaları şu şekilde açıklayalım;

Çocuklarda uyku düzeni için püf noktalar;

  • Çocuklar gece uykularını çok severler ve dış dünyayı tanıdıkça, gündüz uykularını azaltırlar. Bu nedenle onun dış dünyayı tanımasına izin verin ve 1 yaşına gelene kadar, sık sık kucağınıza alın ve gezdirin.
  • Yorulan çocuklar daha iyi uyuyacaktır. Ancak çok fazla yorgun olmaları da uyumamalarına neden olur. Bu yüzden gün içinde normal aktiviteler yapmaya çalışın.
  • Çocukları gündüzleri uyutmamak, gece uyumasını sağlamaz. Uykuya alışan çocukların gece uykuları daha düzenli olur. Bu konuda bencil olmamalı ve çocuklarınızı gündüz de uyutmalısınız.
  • Çocuklarda uyku düzeni, belirli bir zaman sonra kendiliğinden oluşacaktır. Gündüzleri aynı saatte uyuyacak, geceleri aynı saatte uyuyacak ve sabahları aynı saatte kalkacaktır. Zaman zaman ufak tefek değişiklikler olsa da bebeğiniz kendini bu düzene alıştıracaktır. Bu nedenle uyku saatlerini aksatmamaya ve bu saatlerde dışarıda olmamaya özen gösterin.
  • Çocuklar uyku düzeni sağlamak için en önemli kural, onun kendi yatağında uyumasıdır. Bir süre sabır göstermeli ve o uykusuna alışana kadar, dışarıya çıkmaktan ödün vermelisiniz.
  • Uykuları düzenli hale getirmek için çocuklarınızı ayaklarınızda sallamaktan vazgeçin. Onun yerine hafif titreşim veren beşik oyuncakları alabilir ya da bebeğinizi sakin bir müzikle uyutabilirsiniz.
  • Uyku düzeni sağlayabilmenin bir diğer önemli yolu da belirli uygulamalar ile uykuyu hatırlatmak olacaktır. Örneğin; çocuğunuzu her gün akşam 9 da uyutmak istiyorsanız, süt ya da hikâye ile uyku saati gelince onu yatağa çekebilirsiniz. Böylece, uyku saatlerine o da alışacaktır.
  • Çocuğunuza bir uyku arkadaşı edinmek de uyku düzeni sağlamak için etkilidir. Onun sevdiği ve yumuşak bir oyuncağı, uyku arkadaşı olarak anlatın ve her gece onunla uyumasını sağlayın. Bu çocuğunuza uykuya geçiş konusunda oldukça yardımcı olacaktır.

You may also read!

Bebek Bakımında Püf Noktalar

Bebeğiniz doğmadan önce onun bakımıyla ilgili yardım almanız ve bilinçli olmanız doğumdan sonraki sürecin çok daha geçmesini sağlar ve

Devamını Oku...

En Çok Kullanılan Yenidoğan Bebek Kremleri

Yenidoğan bebekler, hayata uyum sağlarken ciltlerinde bazı problemler meydana gelebilir. Bu problemler güneşten, pişikten, genetik faktörlerden ya da herhangi

Devamını Oku...

Yaz Anneleri Bebek Bakımında Bu Noktalara Dikkat Etmeli

Bebeğiniz yaz aylarında doğmuşsa, bakımı biraz daha zor olacaktır. Yeni doğan bebeğiniz üşüyecek diye kat kay giydirmeniz ya da

Devamını Oku...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Bebeğim Büyürken 2017