Çocuklarda Yürüme Gecikmesi

In Çocuk Sağlığı

Yürüme Gecikmesi Hakkında Merak Edilenler

Çocukların yürümesi, anne babalar için oldukça heyecan verici olaylardan biridir. Ebeveynlerin çok büyük bir kısmı çocuklarının ne zaman yürüdüğünü hatırlayabilir. Bununla birlikte ne zaman oturduğu ne zaman başını dik tutabildiği ne zaman ayaklarını üzerinde durabildiği gibi konular genellikle hatırlanmaz. Aslında yürüme kadar diğer gelişim ve evrelerinin takip edilmesi de çok büyük önem taşır. Örneğin; çocuğunuz 3 aylık olmuşsa ve başını halen dik tutamıyorsa, 7. Ayına gelmişse ancak dönmeye başlamamışsa ya da 8. Ayına gelmişse rahat destek alamdan oturamıyorsa, gelişim evrelerinde bir sıkıntı var demektir ve bu evreler çocuklarda yürüme gecikmesi olmasına neden olabilir.

Yürüme gecikmesi ne zaman olur, bunun bir sınır var mıdır?

Çocuklarda yürüme gecikmesi, anne babaların en çok kaygılandıkları ve merak ettikleri konulardan biridir. Yürüme için herhangi bir zaman dilimi yoktur. Genel olarak çocuklar 12 ile 14 ay arasında yürümeye başlarlar. Ancak bazı çocuklar 9 aylıkken yürüyebilir ya da bazı çocuklar 18 aylıkken henüz yürümeye başlamış olabilir. Bu durum, çocuğunuzda bir gelişim bozukluğu olduğunu göstermez.

Yürüme gecikmesini etkileyen faktörler nelerdir;

9. aydan sonra çocuklardaki gelişim evreleri kişiselleşmeye başlamaktadır. Yürümenin gecikmesinde boy ve kilo oranı gibi faktörler etkili olacaktır. Bununla birlikte genetik yapı, çocuğun erken doğup doğmaması gibi faktörler de çocukların yürüme zamanlarını etkileyebilir. Bunların dışında ailelerin aşırı derecede korumacı ya da baskıcı olması sonucunda da çeşitli psikolojik etkenler devreye girer ve çocuklarda yürüme gecikmesi söz konusu olabilir.

Çocukların doktor tarafından fiziksel muayenesi yapıldıktan sona herhangi bir sorun bulunamamışsa, yürümesi 18 aylık olana kadar beklenebilir. 18 aydan sonra ise halen çocuğunuzda yürüme başlamışsa mutlaka uzman olan bir hekimden yardım almanız gerekir.

Çocuğunuzun yürümesi için neler yapabilirsiniz;

Geç yürüyen çocuklar için aslında yapılabilecek pek fazla şey yoktur. Bazı aileler yürüteç kullanmanın olumlu etkisi olduğunu düşünebilirler. Ancak yürüteçler kas ve kemik yapısı gelişmemiş olan bebeklerinizin çok hızlı hareket etmesini sağlayacağı için yürümeyi geciktirebilirler. Çocuklarınıza almış olduğunuz ortopedik ayakkabıların da yapılan araştırmalara göre bir faydası olmadığı belirtilmektedir. Bu durumda yürümenin doğal bir süreç olduğunu hatırlayarak çocuğunuza bu konuda baskı yapmamanız ve onu serbest bırakmanız gerekir. Ona ayakkabı giydirmek yerine çıplak ayak ile ellerinden tutarak yürüme egzersizleri yaptırabilirsiniz.

You may also read!

Bebek Bakımında Püf Noktalar

Bebeğiniz doğmadan önce onun bakımıyla ilgili yardım almanız ve bilinçli olmanız doğumdan sonraki sürecin çok daha geçmesini sağlar ve

Devamını Oku...

En Çok Kullanılan Yenidoğan Bebek Kremleri

Yenidoğan bebekler, hayata uyum sağlarken ciltlerinde bazı problemler meydana gelebilir. Bu problemler güneşten, pişikten, genetik faktörlerden ya da herhangi

Devamını Oku...

Yaz Anneleri Bebek Bakımında Bu Noktalara Dikkat Etmeli

Bebeğiniz yaz aylarında doğmuşsa, bakımı biraz daha zor olacaktır. Yeni doğan bebeğiniz üşüyecek diye kat kay giydirmeniz ya da

Devamını Oku...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Bebeğim Büyürken 2017