Doğum Kontrol Hapı Nedir?

In Anne Sağlığı

Kadınların gebelikten korunması işlemini sağlayan haplara doğum kontrol hapı verilir. Bu hapların kullanımı, halkımız arasında oldukça yaygındır. Bu haplar içerisinde progesteron ve östrojen hormonlarını içeren hormon haplarıdır. Ancak pek çok kadın da bu konuda bilgi sahibi değildir. Doğum kontrol hapı nedir ve nasıl kullanılır detaylı bir şekilde açıklayalım;

Doğum kontrol hapı nedir ve nasıl koruma sağlar?

Bu haplar, kadınlar arasında düşük yan etki gösterdiği için ve yüksek etkili olduğu için tercih edilmektedir. Ülkemizde gebelikten korumnak için en çok kullanılan yöntemlerden biridir. Kısaca hormon hapı olarak tanımlanabilir. Bu haplar, yumurtaların oluşmasını engelleyerek hamilelik oluşumunu önler. Çünkü gebeliğin oluşması için kadının yumurtası ile erkeğin spermlerinin birleşmesi gerekir. Kadında yumurtlama olmadığı zaman döllenme meydana gelmez.

Doğum kontrol hapı nedir ve nasıl çalışır sorusu, bayanların en çok merak ettikleri konulardan biridir. Bu hapların çalışma mantığı vücuda dışardan hormon vermek ve yumurtlamayı sağlayan hormonların kontrolünü ele geçirmektir. Bu sayede yumurtlama olmaz ve gebelik imkânsız hale gelir.

Doğum kontrol hapları ne kadar güvenlidir?

Bu hapların gebelikten koruma oranı %99.8’dir. Çok az bir riski vardır. Bu nedenle en etkili korunma yöntemlerinden biridir. Bu hapları kullanmayı bıraktığınızda tekrar yumurtlama olayı gerçekleşir ve hamile kalabilirsiniz.

Doğum kontrol hapları başka ne için kullanılır ve kimler kullanabilir?

Doğum kontrol hapları, bazı özel durumları olan bayanların haricinde her kadın tarafından kullanılabilir. Bu haplar genel olarak 40 yaşın altında olan ve hamile kalmak istemeyen bayanlar tarafından, gebeliği henüz düşünmeyen ve geçici olarak erteleyen kişiler tarafından kullanılır. Bu hapların bir başka kullanım alanı ise hormonların düzenlemesini sağlamaktır. Bu nedenle adet düzensizliği ya da adet döneminde fazla karın ağrıları olan kişiler, doktor tavsiyesi ile bu hapları kullanabilirler.

Bu hapların bazı kistlerin tedavisinde de kullanıldığı bilinmektedir. Aynı zamanda adet sancılarını azalttığı ve adet öncesi dönemlerde yaşanan gerginlikleri ortadan kaldırdığı saptamıştır. Bu haplar rahim, yumurtalık ve yumurtalık tüpleri içinde oluşabilecek iltihapları da önlemektedir. Bütün bunlarla birlikte dış gebelik riskini azaltır ve rahim kanseri riskini önleyici etkisi vardır.

Doğum kontrol hapının sık olarak kullanıldığı bir başka alan ise adet tarihlerinin ileri ya da geri tarihlere kaydırılmasıdır. Ancak bunun için de doktorunuza danışmanız gerekir.

You may also read!

Bebek Bakımında Püf Noktalar

Bebeğiniz doğmadan önce onun bakımıyla ilgili yardım almanız ve bilinçli olmanız doğumdan sonraki sürecin çok daha geçmesini sağlar ve

Devamını Oku...

En Çok Kullanılan Yenidoğan Bebek Kremleri

Yenidoğan bebekler, hayata uyum sağlarken ciltlerinde bazı problemler meydana gelebilir. Bu problemler güneşten, pişikten, genetik faktörlerden ya da herhangi

Devamını Oku...

Yaz Anneleri Bebek Bakımında Bu Noktalara Dikkat Etmeli

Bebeğiniz yaz aylarında doğmuşsa, bakımı biraz daha zor olacaktır. Yeni doğan bebeğiniz üşüyecek diye kat kay giydirmeniz ya da

Devamını Oku...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Bebeğim Büyürken 2017