Doğum Sonrasında Bu Besinlerle Hızlı Kilo Verin

In Anne Sağlığı

Hamilelik döneminde, anne adaylarının vücutlarında, çok sayıda değişim olmaktadır. Bu değişimlerin en önemlisi alınan kilolardır. Pek çok anne doğum sonrası kilo verememekte ya da yanlış yöntemlerle kilo vermeye çalışmaktadır. Doğumdan sonra genel olarak anne sütünün kesildiği dönemlerde, doktor kontrolü ile diyet programı uygulanmalıdır. Ancak bu diyet programlarını uygulayarak, çok düşük kalorili besinler tüketmek ve canınızı sıkmak yerine, sağlıklı, dengeli ve düzenli beslenerek, kilo vermeniz mümkündür. Doğumdan sonraki süreçte kilo vermenize yardımcı olabilecek besinlerden ise şu şekilde bahsetmek mümkündür;

Doğumdan sonra tüketilmesi gereken besinler nelerdir;

  • Yumurta;

Yumurta, gün boyunca iştah kontrolünü sağlamanıza yardımcı olmakla birlikte, anne sütünü de arttırmaktadır. Bu nedenle her gün sabah kahvaltılarında 1 adet yumurta tüketerek hem dengeli beslenebilir hem de fazla kilolarınızdan, yavaş yavaş kurtulabilirsiniz.

  • Süt ve kefir;

Kalsiyum, yağ yakımında görevli olan en önemli minerallerden biri olma özelliğini taşımaktadır. Bu nedenle, bebeğinize gaz yapmıyorsa, günde 3 bardak süt veya kefir tüketilmesi, doğumdan sonra sağlıklı zayıflayabilmek için tavsiye edilmektedir.

  • Omega 3;

Omega 3’ün bilinen en güzel kaynağı balıktır. Balık annenin duygusal durumunu düzeltmeye yardımcı olurken aynı zamanda, sütün verimini arttırmakta ve insülin direncini iyileştirmektedir. Bu nedenle zayıflamak isteyen anneler, haftada en az 2-3 kez balık tüketmelidir. Balığın dışında ceviz, keten tohumu ve semiz otu gibi diğer Omega 3 kaynağı olan besinler de tüketilmelidir.

  • Kuruyemişler;

Ceviz, badem, fıstık ve dolmalık fıstık gibi kuruyemişler, özellikle karın bölgesindeki yağlanmayı azaltmak için oldukça etkilidir. Ancak bu kuruyemişlerin fazla tüketilmesi, kilo alımına da neden olabilmektedir. Bu nedenle her gün, az miktarda ve düzenli olarak tüketilmesi gerekir.

  • Avokado;

Avokado, doymamış yağ içerdiği için, kilo vermeye yardımcı olan en güzel besinlerden biridir. Bunun yanında E vitamini kaynağı olması sebebiyle de her gün yarım avokado tüketilmelidir.

  • Maden suyu;

Doğumdan sonra fazla kilolarınızı verirken kaybettiğiniz ya da günlük ihtiyacınız olan mineralleri karşılayabilmeniz için günde 1 adet maden suyu içmeniz gerekir. Maden suyu ara öğünlerde tüketildiğinde yağ yakıcı özelliğe de sahip olmaktadır.

You may also read!

Bebek Bakımında Püf Noktalar

Bebeğiniz doğmadan önce onun bakımıyla ilgili yardım almanız ve bilinçli olmanız doğumdan sonraki sürecin çok daha geçmesini sağlar ve

Devamını Oku...

En Çok Kullanılan Yenidoğan Bebek Kremleri

Yenidoğan bebekler, hayata uyum sağlarken ciltlerinde bazı problemler meydana gelebilir. Bu problemler güneşten, pişikten, genetik faktörlerden ya da herhangi

Devamını Oku...

Yaz Anneleri Bebek Bakımında Bu Noktalara Dikkat Etmeli

Bebeğiniz yaz aylarında doğmuşsa, bakımı biraz daha zor olacaktır. Yeni doğan bebeğiniz üşüyecek diye kat kay giydirmeniz ya da

Devamını Oku...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Bebeğim Büyürken 2017