Emzik ve Biberon Temizliği Önemli

In Bebek Sağlığı

Bebeğinizin sağlıklı beslenebilmesi için emzik ve biberon temizliği konusuna çok dikkat etmeniz gerekir. Çünkü gözle görülemeyecek mama ve süt kalıntıları bile bakteri ve mikrop üremesine yol açabilir. Özellikle yeni aldığnız emzik ve biberonları mutlaka ama mutlaka temizlemeniz gerekir. Çünkü emziklerin ve biberonların üzerinde bulunan plastikler midenin bozulmasına ve ishale neden olan bakterilerin üremesine yol açan bakteriler barındırır. Bu bakterilerin oluşumunu engellemek mümkündür ancak oluştuktan sonra temizlemeniz bir şey ifade etmez. Bu nedenle bebeğinizin sağlığı için bunların temizliğini günlük olarak yamanızı tavsiye ederiz.

Emzik ve biberon temizliği nasıl yapılır;

Elde yıkama yani ön yıkama ile;

Bu işlemi yaparken biberonun elinizin yetişmeyeceği kısımlarını biberon fırçası ile temizleyin. Sıcak su ve sabun ile biberonu güzelce fırçalayın. Biberonun içinde mama kalıntıları varsa bunları sıcak su bekleterek çözebilir, içine sabunlu doldurarak güzelce yıkayabilir ve bol bu ile durulayabilirsiniz. Bu işlem mikropların ölmesini sağlamaz. Bu nedenle ön yıkamadır.

Kaynatarak temizlemek;

Kaynatmak, yüksek ısı verdiği için emzik ve biberonların temizlenmesine neden olur. Biberonun tüm parçaları da dahil olmak üzere bir tencere ya da çaydanlığa koyun. Bu tencereyi başka bir amaçla kullanmayın. Emzik ve biberonları içine koyduktan sonra soğuk su ekleyin ve kaynatın. Kaynamaya başladıktan sonra 10 dakika daha kaynatın. Bir tutacak yardımıyla suyun içinden alın ve süzün.

Bulaşık makinesinde temizlemek;

Pek çok firma, emzik ve biberon temizliği için bulaşık makinesini önermez. Çünkü makinelerde fazla yoğun deterjan kullanılır ve koku yapabilir. Bu koku da bebeğinizi rahatsız eder. Bunlara rağmen bulaşık makinesinde yıkmamak istiyorsanız, kısa programda yıkayabilirsiniz. Bununla birlikte deterjan yerine karbonat ya da sulandırılmış sirke kullanabilirsiniz.

Sterilizatörler ile temizlemek;

Emzik ve biberon temizliği için farklı markaların çıkarmış olduğu sterilizatörler mevcuttur. Bunlar mikrodalga ile ya da buharla temizlik yapabilir. Bunları kullanmadan önce ön yıkama yapmanız şarttır.

Yukarıda sayılan yöntemler ile birlikte bebeğinizin sağlığı için yere düşen emzikleri yıkamadan asla bebeğinize vermemeniz, kendi ağzınıza ya da başkasının ağzına değen emzikleri kullanmamanız ve başlığı yani kapağı olan emzikleri kullanmanız tavsiye edilir.

You may also read!

Bebek Bakımında Püf Noktalar

Bebeğiniz doğmadan önce onun bakımıyla ilgili yardım almanız ve bilinçli olmanız doğumdan sonraki sürecin çok daha geçmesini sağlar ve

Devamını Oku...

En Çok Kullanılan Yenidoğan Bebek Kremleri

Yenidoğan bebekler, hayata uyum sağlarken ciltlerinde bazı problemler meydana gelebilir. Bu problemler güneşten, pişikten, genetik faktörlerden ya da herhangi

Devamını Oku...

Yaz Anneleri Bebek Bakımında Bu Noktalara Dikkat Etmeli

Bebeğiniz yaz aylarında doğmuşsa, bakımı biraz daha zor olacaktır. Yeni doğan bebeğiniz üşüyecek diye kat kay giydirmeniz ya da

Devamını Oku...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Bebeğim Büyürken 2017