Emziren Annelerde Meme Başı Çatlağı ve Tedavisi

In Anne Sağlığı

Bir anne için, yeni doğan bebeğinin sorunsunz anne sütü alması ve emmeye başlayıp devam etmesi şüphesiz çok mutluluk verici bir olaydır. Emmek ve anne sütü ile beslenmek yaşaman ilk zamanlarında olan bebeğinizin en iyi gıda ile beslenmesi anlamına gelmektedir. Ancak bir süre sonra bu durum bir sizleri acılar içinde bırakan bir duruma dönüşebilir. sürekli emmek isteyen bebek ve emme hareketi ile anne de meme başı çatlağı oluşabilir. Bu durumda anneye bebeğini emzirme esnasında ciddi acılar verebilir.

Anne sütü bebeğin yaşamının ilk aylarındaki (özellikle ilk 6 ay) temel besin kaynağıdır. Bu nedenle bebeğin gelişiminin sağlıklı olması ve emmenin devam edip bebeğin anne sütü almasının sağlanması için kendinize de önem vermelisiniz. Doğru bir şekilde beslenmenin anı sıra meme bakımınızı ve hijyenini sağlamanız da çok önemlidir.

Meme başı çatlakları nedir, nasıl oluşur?

Meme başı çatlakları, bebeğinizin emme refleksi ve göğüs uclarınızın nemlenip ve sonrasında kuruması ile tetiklenen meme başında ve meme etrafındaki dairesel halkalarda çatlaklar oluşması ile kendini gösteren ve tedavi edilmediğinde küçük yaralara dönüşebilen durumlardır. Bu çatlaklar bazen öyle bir seviyeye ulaşır ki anneye verdiği acı bebeği emzirmek istememesine kadar ulaşan sonuçlara sebep olabilir. Bu duruma kadar ulaşan durumlarda bebek anne sütünden mahrum kalarak anne süttten erken kesilmesi gibi durumlar ortaya çıkabilir.

Bu nedenledir ki tedbirini en baştan almak çatlakların oluşmasını engellemek en akılcı yöntem olacaktır. Her zaman söylediğimiz gibi bir durumun oluşmasını engelleyici önlemler almak, oluşan bir sorunu tedavi etmekten ve çözmekten çok daha kolaydır.

Meme başı çatlağı (meme ucu çatlağı) yada çatlaklarının oluşması nasıl önlenebilir?

Öncelikle doğumdan önce memenizi emme olayına alıştırmanız gerekmektedir. Bu amaçla doğumdan 1 ay kadar önce meme beşına zeytinyapı ve vitamin E içeren kapsüllerle masaj yaparak meme cildini güçlendirebilirsiniz.

Meme başı çatlağı / çatlaklarının en önemli nedeni yanlış emzir pozisyonudur. Bebeğinizi emzirirken bebğin sadece meme ucunu ağzına alması meme ucu çatlaklarının en önemli nedenidir. Bu nedenledir ki meme ucu çatlaklarının ve yaralarının önüne geçmek için mutlaka emzirme sırasında bebeğin ağzına sadece meme başını değil areola denilen memenin etrafını kaplayan koyu halkayı da yerleştirerek emmesini sağlamalısınız. Bunu doğru bir şekilde yapabilmek için, emzirmeden önce memenizi tamamen çıkarmanız ve bebeğinizin ağzını em büyük miktarda açtığı sırada memenizi vermeniz gerekmektedir.

Bebeğinizi sürekli aynı pozisyonda emzirmemeye dikkat edin. Pozisyonunuzu değiştirerek her emzirme işleminde bebeğin memenin farklı kesimlerine baskı uygulamasını sağlayın. Bebeğinizin damağı ile göğsünüzü ezmesine veya ısırmasına engel olmaya çalışın.

Bebeğinizi emzirmeden önce ve emzirdikten sonra mutlaka ılık su ile memenizi temizleyin ve kurulayın özellikle emme işleminden sonra ılık su ile temizlemek ve kurulamak hem meme çatlaklarının oluşmasını engelleyecek hemde enfeksiyonu önleyecektir.

Eğer anne sütünün sızıntıları için meme pedi kullanıyorsanız mutlaka sık aralıklarla değiştirmeyi unutmayın.

Bunlara rağmen meme başında rahatsızlık hissediyorsanız doktorunuza danışarak nemlendiricili kremker kullanabilirsiniz. Ancak bunları emzirmeden önce kullanmamaya ve bebeğinizi emzirmeden önce mutlaka göğüs uçlarınızı ılık su ile temizlemeye dikkat edin.

Meme ucu  (meme başı) çatlakları nasıl tedavi edilir, Nasıl iyileşir?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi meme başı çatlaklarını önlemek her zaman daha kolaydır. Oluşan bir meme başı çatlağını tedavi etmek için mutlaka tıbbi yardım almalısınız. Çatlakların enfeksiyon kaparak yara haline dönüşmesini önlemeniz gerekmektedir. Bu amaçla mutlaka kadın doğum uzmanınız ile iletişime gelin ve uygun tedaviyi uygulayın.

Bunun yananında ılık su ile memenini emzirmeden önce ve sonra yıkamaya devam edin. emizlik için su dışında hiçbir şey (deterjan, karbonat v.b. maddeler) kullanmayın.

Zeytinyağı ve E vitamini içeren remler ile yara iyileşmesini hızlandırabilirsiniz. Ancak bu uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışarak onay almalısınız.

Emzirme sırasında acınız devam ettiği sürece silikon meme ucu kullanabilirsiniz. Silikon meme ucu  kullanımı acınızı hafifletebilir.

 

You may also read!

Bebek Bakımında Püf Noktalar

Bebeğiniz doğmadan önce onun bakımıyla ilgili yardım almanız ve bilinçli olmanız doğumdan sonraki sürecin çok daha geçmesini sağlar ve

Devamını Oku...

En Çok Kullanılan Yenidoğan Bebek Kremleri

Yenidoğan bebekler, hayata uyum sağlarken ciltlerinde bazı problemler meydana gelebilir. Bu problemler güneşten, pişikten, genetik faktörlerden ya da herhangi

Devamını Oku...

Yaz Anneleri Bebek Bakımında Bu Noktalara Dikkat Etmeli

Bebeğiniz yaz aylarında doğmuşsa, bakımı biraz daha zor olacaktır. Yeni doğan bebeğiniz üşüyecek diye kat kay giydirmeniz ya da

Devamını Oku...

2 commentsOn Emziren Annelerde Meme Başı Çatlağı ve Tedavisi

 • Merhaba aşağıdaki bitkiler anne sütünü arttırmaya yardımcı bitkilerdir.
  Aşağıdaki bitkiler’i karıştırıp çay yapıp demleyip içebilirsiniz.
  yada internetten hazırlanmış bitki çayları mevcut kullanabilirsiniz
  tercih size kalmış aşağıdaki bitkileri kullanmanız anne sütünüzün kalitesini
  arttırmak için gıda takviyesi olarak kullanabileceğiniz bitki çayıdır.

  Çemen otu ( meyve ) ,
  Keçi Sedef Otu (çiçek),
  Anason (meyve),
  zencefil (kök ),
  Nane (yaprak),
  Ihlamur (çiçek),
  Hayıt(yaprak),
  Rezene(Meyve),
  Dereotu(yaprak),
  Isırgan(yaprak),
  Frenk Kimyonu (meyve),
  Hint Cevizi (Muskat-meyve),
  Papatya (Çiçek),
  Melisa (yaprak)

 • meme çatlağını ilk zamanlar bende yaşamıştım. Gerçekten acı veren bir durum. bazı annelerde emzirmeyi bırakmaya kadar ilerleyebiliyor. bebeğin memeyi doğru kavraması çok önemli

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Bebeğim Büyürken 2017