Gebelikte Akıntı ve Nedenleri

In Hamilelik

Gebelikte akıntı, aslında normal işleyen bir sürecin bir parçasıdır. Çünkü üreme döneminde bayanlarda görülen vajinal akıntının oranı artış gösterir. Bu akıntı genellikle hafif kokulu veya kokusuz, beyaz renkli ya da sarı renkli olabilir. Bu akıntıların gebelik döneminde ortaya çıkmasının nedeni hormonların artması ve vajina duvarına baskı yapmasıdır. Ancak bu dönem de farklı sebeplere bağlı olarak da akıntı görülebilir.

Gebelikte akıntı neden oluşur?

Gebelikte akıntı vajina bölgesinde ortaya çıkan enfeksiyonlar nedeniyle oluşabilir. Bu enfeksiyonları nedenleri ise mantarlar, parazitler ve bakterilerdir. Vajinada yararlı bakteriler bulunur ve buradaki asitlik dengesinin korunmasını sağlar. Ancak dışarıdan su ve sabunla müdahale edildiğinde, kokulu günlük pedler kullanıldığında, çeşitli kimyasal maddeler sürüldüğünde ya da enfeksiyona maruz kalması nedeniyle bu asitlik dengesi bozulur. Doğal olarak akıntının şiddeti, rengi ve kokusu değişiklik gösterir. Bu gibi durumlarda mutlaka bir jinekoloğa görünmek gerekir.

Gebelikte karşılaşılan akıntı çeşitleri nelerdir?

Gebelik döneminde en çok karşılaşılan akıntı çeşitlerinden şu şekilde bahsedilebilir;

Fizyolojik akıntı

Bu akıntılar gebelik dönemi ile birlikte, normal zamanlarda da en çok karşılaşılan akıntı çeşitleridir. Bu akıntının şiddeti yoğun değildir. Kokusu çok fazla yoktur. Rengi ise şeffaf ya da beyaz renklidir. Bu akıntılar çok fazla şikâyete neden olmadığı için müdahale gerektirmez.

Mantar enfeksiyonu

Gebelikte akıntı mantar enfeksiyonuna bağlı olarak da görülmektedir. Hatta en çok karşılaşılan akıntı türüdür diyebiliriz. Hamilelik döneminde artan hormonlar vajinanın ph dengesini bozduğu için bu enfeksiyonlar meydana gelir ve akıntının rengi beyazdır. Akıntı nedeniyle kaşıntı oluşur ve bu enfeksiyonun mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Doktorlar mantar tedavisi için genellikle fitil veya krem önermektedir. Hamilelikten önce tedavi edilmesi doğum kesesinin kolay açılmasını sağlarken ve bebekte pamukçuk hastalığı oluşmasına engel olur.

Bakteri enfeksiyonu

Gebelikte akıntının oluşmasının bir başka nedeni ise vajinada oluşan bakterilerdir. Bu bakteriler genellikle cinsel yolla bulaşmaktadır. İlişki sırasında prezervatif kullanılması, bu bakteri oluşumunu büyük ölçüde engelleyecektir. Vajinadaki bakteri enfeksiyonu bebeğe kadar ulaşarak zarar verebilir. Bu nedenle doğumdan önce tespit edilmesi ve hemen müdahale edilmesi gerekir.

Gebelikte akıntı oluşumu nasıl önlenir?

  • Gebelikte akıntı oluşumunu ve artmasını önleyebilmek için bazı tedbirler almanız gerekir. Bunları şu şekilde açıklayalım;
  • Aşırı şekerli gıdalar mantar oluşumunu tetiklediği için hamilelik dönemi boyunca ve sonrasında aşırı şekerli gıdalardan uzak durmanız gerekir.
  • Vajinanın su ve sabun ile yıkanmaması gerekir.
  • Günde iki kez ya da daha fazla iç çamaşırı değiştirilmelidir.
  • Hamilelik döneminde kullandığınız iç çamaşırı pamuklu olmalıdır.
  • Tayt, şort gibi sıkan giysiler tercih edilmemeli, bol çamaşırlar giyilmelidir.

You may also read!

Bebek Bakımında Püf Noktalar

Bebeğiniz doğmadan önce onun bakımıyla ilgili yardım almanız ve bilinçli olmanız doğumdan sonraki sürecin çok daha geçmesini sağlar ve

Devamını Oku...

En Çok Kullanılan Yenidoğan Bebek Kremleri

Yenidoğan bebekler, hayata uyum sağlarken ciltlerinde bazı problemler meydana gelebilir. Bu problemler güneşten, pişikten, genetik faktörlerden ya da herhangi

Devamını Oku...

Yaz Anneleri Bebek Bakımında Bu Noktalara Dikkat Etmeli

Bebeğiniz yaz aylarında doğmuşsa, bakımı biraz daha zor olacaktır. Yeni doğan bebeğiniz üşüyecek diye kat kay giydirmeniz ya da

Devamını Oku...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Bebeğim Büyürken 2017