Göbek Kordonu (Göbek Bağı) Bakımı Nasıl Yapılır?

In Bebek Bakımı, Bebek Sağlığı

Aylarca hatta bazen yıllaca hasretini çektiğiniz bebeğinizi yumuk gözleri, son derece masumane  ifadesi ile kucağına aldınız. Henüz maraton yeni başlıyor, o uzun bir süre size bağlı yaşayacak, sizden beslenecek, sizinle kendinizi güvende hissedecek, bakımları sizin sayenizde yapılacak.

Artık 9 ay boyunca anne ile bebek arasında köprü vazifesi gören göbek kordunu yok. geöbeğinde plastik bir klemp ve ucundan sarkan küçük bir et paçası mevcut. Bir süre sonra genelde 15 gün içerisinde o kalan göbek kordunu (göbek bağı) parçası da düşecek ve normal bir insan  postürüne kavuşacak.

Ancak, ebeveynler olarak bu 15-20 günlük zaman zarfında göbek kordunu (göbek bağı) bakımına dikkat etmemiz gerekiyor. Bu bölge bir süre mikroplara, darbelere ve gerilmelere karşı oldukça hassastır. özellikle köü göbek bağı bakımı sonucunda göbek bağı iltihaplanmaları en istenmeyen durumlardan bir tanesidir.

Sizler bir süre bu bölgeyi temiz tutmak zorundasınız. ve gerekirse bazı maddelerle nazikçe temizliğini yapmalısınız. Göbek bağı bakımında bazı konulara dikkat etmeniz göbek bağı düşene kadar geçen süreyi sorunsuz bir şekilde atlatmanızda yardımcı olacaktır.

Göbek Kordonu (Göbek Bağı) Bakımı Nasıl Yapılır?

Göbek bağını kuru tutun

Bebeğinizi göbek bağı düşmeden banyo yaptırabilirsiniz, Bununla ilgili herhangi bir tıbbi kısıtlama bulunmamaktadır. Ancak banyo sonrasında bölgenin nemli kalmamasına dikkat etmelisiniz. Nemli kalan göbek kordonunda mikroorganizmalar çok hızlı üreyerek bu bölgede enfeksiyona sebebiyet verebilir.

Göbek bağı temiz tutulmalı

Özellikle bu bölgeye bebeğin kakası ve idrarının temas etmesini önlemelisiniz. Yine bölgeye dokunurken mutlaka ellerinizi iyice yıkamalı ve temiz bir havlu ile kurulamalısınız. Gereksiz her şeyin göbek kordonu ile temasını engellemelisiniz.

Tıbbi amaçlı alkol kullanılabilir

Göbek kordonu temizliği için tıbbi amaçlı alol kullanılabilir. Bu amaçla sadece uygun yoğunlukta doktorunuzun önerdiği alkolü kullanın. kesinlikle kolonya v.b. alkol kullanmayın. Alkol dışında herhangi bir dezenfektan kullanmaktan kaçının. Batikon v.b. antiseptikler “gerekli olmadıkça” ve doktorunuz önermedikçe kesinlikle kullanmayın.

You may also read!

Bebek Bakımında Püf Noktalar

Bebeğiniz doğmadan önce onun bakımıyla ilgili yardım almanız ve bilinçli olmanız doğumdan sonraki sürecin çok daha geçmesini sağlar ve

Devamını Oku...

En Çok Kullanılan Yenidoğan Bebek Kremleri

Yenidoğan bebekler, hayata uyum sağlarken ciltlerinde bazı problemler meydana gelebilir. Bu problemler güneşten, pişikten, genetik faktörlerden ya da herhangi

Devamını Oku...

Yaz Anneleri Bebek Bakımında Bu Noktalara Dikkat Etmeli

Bebeğiniz yaz aylarında doğmuşsa, bakımı biraz daha zor olacaktır. Yeni doğan bebeğiniz üşüyecek diye kat kay giydirmeniz ya da

Devamını Oku...

One commentOn Göbek Kordonu (Göbek Bağı) Bakımı Nasıl Yapılır?

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Bebeğim Büyürken 2017