Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

In Hamilelik

Hamilelik belirtileri, genel olarak adet gecikmesi şeklinde açıklanır. Ancak hamileliğin başka belirtileri de vardır. Burada unutulmaması gereken nokta bazı bayanların hamilelik belirtilerini gösterebileceği iken, bazılarının ise göstermeyeceğidir hatta doğuma kadar hiç belirti göstermeyen bayanlar bile olabilir. Ancak doğum kontrol hapı kullansanız bile hamile kalma ihtimaliniz az da olsa vardır. Aşağıda sayacağımız belirtileri gösteriyor olmanız, hamile olduğunuzun işareti olabilir. Bu belirtileri şu şekilde açıklayabiliriz;

Hamileliğin erken gelen belirtileri nelerdir;

Hamilelik sürecinin başlarında anne adaylarında görülen en önemli değişim ve belirti şüphesiz adet gecikmesidir. Adet gecikmesi olan anne adayları mutlaka gebelik testi yaptırmalıdır. Bunların aşağıdaki belirtiler ve şikayetler sizlerde de görülebilir.

 • Anne adaylarının en çok muzdarip olduğu belirti yorgunluktur ve halsizlik halidir. Anne adayları kendilerini sürekli yorgun veya uykusuz hissedebilir. Günlük enerjilerinde büyük bir düşüş yaşayabilirler. Kendinizi hamile iken halsiz hissetmenizin nedeni ise metabolizmanızın normalden iki kat fazla çalışmasıdır. Ayrıca hamile kaldığınızda progesteron adı verilen hormon seviyesinde artış görülür. Bu hormon da kendinizi yorgun hissetmenize neden olur.
 • Hamileliğin ilk belirtilerinden biri de memelerde hassasiyet ve büyümedir. Vücuttaki hormonların artması, memelerin hassaslaşmasına ve ağrımasına neden olabilir. Çoğunlukla adet dönemi ağrıları ile karıştırılmaktadır. Bazı bayanların meme uçlarının renginde değişiklik de oluşabilir.
 • Halsizlik ve yorgunluk önemli hamilelik belirtilerindendir.

  Yine hamileliğin en büyük belirtilerinden bir tanesi de sabahları gelen mide bulantısı ve kusmadır. Ancak hasta olduğunuzdaki gibi bir kusma beklemeyin. Sabahları genellikle kusma hissi gelir ancak öğürme şeklinde gelişir. Tam olarak kusmazsınız. Bu durumlar da hormonların artması sonucunda meydana gelir. Genellikle sabahları görülen bu bulantılar günün her saatinde gerçekleşebilir.

 • Kokulara karşı hassasiyet oluşması da gebelik belirtileri arasında yer alır. Önceden sevdiğiniz kokular bile midenizi bulandırabilir ya da sevmediğiniz kokuları sevebilirsiniz. Ancak burnunuz eskiye göre çok daha keskin koku alacaktır.
 • Bir diğer önemli hamilelik belirtisi ise iştahın açılması ya da birdenbire kesilmesidir. Bazı anne adaylarının iştahı açılırken, bazıları mide bulantılarından dolayı hiçbir şey yemek istemeyebilir.
  Hamileliğin belirtilerinden bir diğeri de sık sık idrara çıkma isteğinin olmasıdır. Hamileliğinizin birinci haftasında daha çok idrara çıktığınızı fark edersiniz. Bununla birlikte geceleri de daha sık uyanabilir ve daha sık idrar yapabilirsiniz.
 • Hamilelik kan damarlarının genişlemesine neden olacağı için tansiyon değişmeleri nedeniyle baş dönmesi yaşayabilirsiniz.
 • Hamilelik döneminde vücudunuzda artan hormonlar, ani ruh hali değişimi yaşamanıza neden olabilir. Sık sık ağlamak isteyebilir ya da çabuk sinirlenebilirsiniz. Bunun dışında bir olaya, hiç beklemediğiniz kadar çok tepki verebilirsiniz.

Yukarıdaki belirtiler veya şikayeler anne adaylarının hamile kalmadan önceki en önemli ortak şikayetleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak kesin hamilelik gebelik testleri uygulanması ile belirlenebilir. Bu nedenle Yukarıdaki belirtilerin bir kısmı sizde görülüyorsa ve adet döneminizde geçikme var ise  hamileliğinizin kesinleşmesi için mutlaka doktora gitmeli ve kan ya da idrar testi yaptırmalısınız.

You may also read!

Bebek Bakımında Püf Noktalar

Bebeğiniz doğmadan önce onun bakımıyla ilgili yardım almanız ve bilinçli olmanız doğumdan sonraki sürecin çok daha geçmesini sağlar ve

Devamını Oku...

En Çok Kullanılan Yenidoğan Bebek Kremleri

Yenidoğan bebekler, hayata uyum sağlarken ciltlerinde bazı problemler meydana gelebilir. Bu problemler güneşten, pişikten, genetik faktörlerden ya da herhangi

Devamını Oku...

Yaz Anneleri Bebek Bakımında Bu Noktalara Dikkat Etmeli

Bebeğiniz yaz aylarında doğmuşsa, bakımı biraz daha zor olacaktır. Yeni doğan bebeğiniz üşüyecek diye kat kay giydirmeniz ya da

Devamını Oku...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Bebeğim Büyürken 2017