Hamilelik Çatlakları Nasıl Önlenir, Nasıl Geçer?

In Anne Sağlığı

Hamilelik çatlakları, gebelik sırasında karnın çok fazla büyümesi sonucunda karın bölgesinde ortaya çıkar. Aynı zamanda çok fazla kilo alan anne adaylarının kol, uyluk, göğüs, kalça ve basen bölgelerinde de çatlaklar görülebilir. Açık tene sahip olan kişilerde bu çatlakların rengi pembe iken koyu tenli kişilerde pembe, beyaz ve bazen de gümüş renginde görünebilir. Hamilelik çatlakları genellikle doğumdan sonra geçer ancak hafif şekilde iz kalabilir. İnce bir beyaz ya da gümüş renginde ip gibi görünebilir.

Hamilelik çatlakları nasıl önlenir;

Hamilelik çatlakları genellikle hamileliğin 5. Ayından sonra kullanılan nemlendirici kremler, tatlı badem yağı, bebek yağı ve çeşitli kremler ile önlenebilir. Eğer kozmetik ürünler kullanmak istemiyorsanız günde iki defa tatlı badem yağı sürebilirsiniz. Bu sayede doğumdan sonra kalan izler de yok olacaktır. Ancak bu durum, açık tenli kişiler için geçerlidir. Koyu bir ten rengine sahipseniz, bu çatlakları kısmen önleyebilirsiniz.

Hamilelik çatlaklarının oluşmasının önlenmesi konusunda dikkat edeceğiniz püf noktalar şunlardır;

Hamilelik çatlaklarının tedavisi yerine oluşmasının önlenmesi en akılcı sçenek olacaktır. Bazı çatlaklar daha derin yapıda olabilecekleri için tedaviler uzun süreli olmakta, tedavi edilse bile izleri kalmaktadır. Bu nedenle aşağıdaki püf noktalara dikkat edilmesi hamilelik çatlaklarının oluşmasını önlemede faydalı olabilir. .

  • Cildiniz esnek bir yapıya sahipse, düzenli olarak kullanacağınız tatlı badem yağı veya nemlendirici kremler ile bu çatlakları önleyebilirsiniz. Ancak doğumdan sonraki 3 ay boyunca da bunları kullanmanız gerekir.
  • Hamilelik çatlakları oluşmasındaki en büyük etken cildin nemsiz kalmasıdır. Bu nedenle cildinizi sürekli nemli tutmaya özen göstermelisiniz.
  • Ten renginiz ne olursa olsun hamilelik sonrasında yapacağınız düzenli egzersiz ve diyetler ile bu çatlakların giderilmesini sağlayabilirsiniz.
  • Dengeli beslenmek ve bol bol sıvı alımı sağlamak hamilelik çatlakları giderilmesinde büyük rol oynar. Bu sayede cildinizin nem dengesini de korumuş olursunuz.
  • Gebelik sırsında ve sonrasında banyo yaparken karnınıza yumuşak lifler veya süngerler yardımıyla, hafif bir şekilde ve dairesel hareketlerle masaj yapabilirsiniz. Bu sayede, o bölgedeki kan dolaşımı hızlanacak ve çatlak oluşumu önlenecektir.
  • Hamilelik çatlakları için kırmızı kantaron yağı ve kayısı yağı da oldukça etkili olmaktadır.

Bu yöntemlere rağmen çatlaklar geçmediyse ve sizi rahatsız ediyorsa, çeşitli cerrahi yöntemlere başvurabilirsiniz. Günümüzde tıp ileri seviyede olduğu için basit estetik çözümler ile hamilelik çatlakları giderilmektedir.

You may also read!

Bebek Bakımında Püf Noktalar

Bebeğiniz doğmadan önce onun bakımıyla ilgili yardım almanız ve bilinçli olmanız doğumdan sonraki sürecin çok daha geçmesini sağlar ve

Devamını Oku...

En Çok Kullanılan Yenidoğan Bebek Kremleri

Yenidoğan bebekler, hayata uyum sağlarken ciltlerinde bazı problemler meydana gelebilir. Bu problemler güneşten, pişikten, genetik faktörlerden ya da herhangi

Devamını Oku...

Yaz Anneleri Bebek Bakımında Bu Noktalara Dikkat Etmeli

Bebeğiniz yaz aylarında doğmuşsa, bakımı biraz daha zor olacaktır. Yeni doğan bebeğiniz üşüyecek diye kat kay giydirmeniz ya da

Devamını Oku...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Bebeğim Büyürken 2017