Hamilelik Döneminde Kaçınılması Gereken Yiyecekler

In Hamilelik

Hamilelik döneminde hem annenin sağlığı hem de bebeğin sağlıklı gelişimi için dengeli ve düzenli beslenmeye özen gösterilmesi gerekir. Günlük hayatta tükettiğiniz pek çok yiyecek, hamilelik döneminde sakıncalı olabilir. Bu nedenle beslenme programlarınızı yaparken tüketmemeniz gereken yiyecekler hakkında bilgi sahibi olmanız önemlidir. Hamilelikte kaçınılması gereken yiyeceklerden şu şekilde bahsedebiliriz;

Kaçınılması gereken yiyecekler nelerdir;

Az pişmiş ya da çiğ etler;

Çiğ etin içinde düşük yapma ve sakatlık riskleri yaratan parazitler bulunur. Bu nedenle suşi gibi çiğ olan et, balık ve tavuk tüketiminden kesinlikle kaçınılmalıdır.

Çiğ yumurta ve çiğ yumurta içeren besinler;

Çiğ yumurtanın içinde gıda zehirlenmesine neden olan bir bakteri bulunur. Bu nedenle tüketmeden önce çok iyi pişmiş olmasına dikkat etmeniz gerekir. Özellikle mayonez, ev yapımı çikolata ve ev yapımı dondurma gibi besinlerde çiğ yumurta bulunduğu için asla tüketilmemelidir.

Pastörize olmayan süt ürünleri;

Çiğ sütün içinde hastalık yapan parazitler bulunur. Bu nedenle tükettiğiniz sütün pastörize olmasına özen göstermeniz gerekir. Aynı zamanda çiğ sütten yapılmış peynirlerden de uzak durmalısınız.

Yeşil sebzeler;

Hamilelik döneminde bol bol yeşil sebze tüketmelisiniz. Ancak bu sebzelerin çok iyi yıkanmasına dikkat etmeniz gerekir. Zirai ilaç kalıntıları yada zararlı patojenlerin sebzeler üzerinden arındırılmaması hamileliğiniz için risk oluşturabilir.

Bitki çayları;

Hamilelik döneminde bitki çayları tüketirken seçici davranmalısınız. Hamilelikte kaçınılması gereken yiyecekler arasında en önemlisi olan bitki çayları, düşüklere ve rahimde kasılmalara neden olabilir. Özellikle yeşil çay ve adaçayından uzak durmalı, bunların yerine ıhlamur ve rezene gibi çaylar tüketmelisiniz. Etkisini ve içeriğini bilmediğiniz bitki çaylarını kesinlikle tüketmemelisiniz.

Alkol ve sigara;

Hamilelik döneminde bol miktarda ve düzenli olarak sigara ve alkol, bebeklerin gelişimini olumsuz etkileyebileceği gibi sakatlıklara da neden olur. Bu nedenle kesinlikle uzak durulmalıdır.

Deniz ürünleri;

Çiğ deniz ürünleri zehirlenmelere sebep olurken, midye ve istiridye gibi az pişmiş olan besinler çeşitli deniz hastalıklarına neden olabilmektedir. Ayrıca yüksek cıva içeren uskumru, kılıç balığı, kiremit balığı ve füme gibi balıklardan kesinlikle uzak durulmalıdır.

Yağ ve şeker tüketimi;

Hamilelik döneminde yağ ve şeker Hamilelikte kaçınılması gereken yiyecekler arasında yer alır. Yemeklerde kullandığınız yağ miktarını azaltmalı ve zeytinyağı tercih etmelisiniz. Aynı zamanda fazla şeker tüketimi insülin dengesini bozabilir ve hem bebekte hem de sizde şeker hastalığına neden olabilir. Bu nedenle şeker tüketimi de mümkün olduğu kadar azaltılmalıdır.

You may also read!

Bebek Bakımında Püf Noktalar

Bebeğiniz doğmadan önce onun bakımıyla ilgili yardım almanız ve bilinçli olmanız doğumdan sonraki sürecin çok daha geçmesini sağlar ve

Devamını Oku...

En Çok Kullanılan Yenidoğan Bebek Kremleri

Yenidoğan bebekler, hayata uyum sağlarken ciltlerinde bazı problemler meydana gelebilir. Bu problemler güneşten, pişikten, genetik faktörlerden ya da herhangi

Devamını Oku...

Yaz Anneleri Bebek Bakımında Bu Noktalara Dikkat Etmeli

Bebeğiniz yaz aylarında doğmuşsa, bakımı biraz daha zor olacaktır. Yeni doğan bebeğiniz üşüyecek diye kat kay giydirmeniz ya da

Devamını Oku...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Bebeğim Büyürken 2017