Hamilelikte Bulantı ve Çözüm Önerileri

In Hamilelik

Hamile olduğunu öğrenen anne adayları bu süreç içerisinde en çok bulantı ve kusmalardan şikayet edeceklerdir. Bizler de bu yazımızda hamilelikte bulantı ve çözüm önerileri ile ilgili detayları sizlerle paylaşmaya başlayacağız. Buna göre en sık rastlanan bu şikayetlerden kısa süre içerisinde nasıl kurtulabileceğinizi sizler de fark edebileceksiniz.

Hamilelikte Bulantı Ne zaman Başlar ve Ne Zaman Biter?

Toplamda 40 hafta süren hamilelik boyunca anne adayları bu haftalık gelişimleri takip etmektedir. Trimester dönemleri denen ve 3 aylık süreyi kapsayan hamileliğin ilk 3 ayı için anne adayları bulantı şikayetinde bulunmaktadırlar. Hamilelikte 6. Haftadan itibaren başlayan ve 12. Haftaya kadar devam etmesi normal olan bulantı ve kusmalar, ikinci trimester döneminde yani ikinci 3 aylık dönemde ise hafifleyecektir.

Hamilelikte Bulantı İçin Çözüm Önerileri Nelerdir?

Uzmanlar ilk 3 ay içerisinde görülen ve bebeğe zarar vermeyen, ancak anne adaylarını rahatsız eden bulantı için çeşitli çözüm yollarını önermektedirler.  Bunlardan bazılarını paylaşacak olursak:

Sürekli büyümeye başlayacak olan göbek kısmının rahat bırakılması açısından bol ve düşük belli giysileri giymeye özen göstermelisiniz. Aksi halde yüksek bel ve dar kıyafetlerin aşırı bir bası oluşturarak bulantıyı tetiklediğini görürsünüz.

Bunun dışında beslenme düzenlerinde birtakım değişiklikleri yapmaları gerekmektedir.

  • Anne adaylarının yediklerini iyi çiğnemesi ve gıdaları püre haline gelmeden yutmaması gerekmektedir. Böylece mide üzerinde aşırı hızlı besin tüketimi de azaltılarak, reflü gibi kusmayı zorlaştıran durumlardan korunmuş olacaksınız.
  • Gece gündüz demeden bulantı hissini yaşadıkları anda tüketebilecekleri az tuz içeren veya tuzsuz olan leblebiyi eksik etmemelerini tavsiye etmektedirler.
  • Çavdardan üretilen kıtırlar veya çubuk krakerleri de yanınızda bulundurmanızın, katkı maddesiz yiyeceklerle beslenmeniz ve hamilelikte bulantı hissini azaltmanız için etkisini görebilirsiniz.

Hamilelikte Bulantı Durumlarında Hangi Besinler Tüketilmelidir?

Oldukça hassas olacağınız bu dönemde tüketmeniz ve tüketmemeniz gereken bazı besinler olacaktır.
Ara öğünler için; birkaç adet fındık, az tuzlu ayran veya şekersiz süt tüketimi önerilmektedir.
Şekerli gıdalardan uzak dururken, limon veya mandalina gibi besinleri tüketmenin de bu şikayetinize iyi geleceğini söyleyebiliriz.
Tüketmemeniz gereken gıdalar arasında ise baharatlar, acı besinler, çiğ salata, susam ve kepekli gıdalar bulunmaktadır.

You may also read!

Bebek Bakımında Püf Noktalar

Bebeğiniz doğmadan önce onun bakımıyla ilgili yardım almanız ve bilinçli olmanız doğumdan sonraki sürecin çok daha geçmesini sağlar ve

Devamını Oku...

En Çok Kullanılan Yenidoğan Bebek Kremleri

Yenidoğan bebekler, hayata uyum sağlarken ciltlerinde bazı problemler meydana gelebilir. Bu problemler güneşten, pişikten, genetik faktörlerden ya da herhangi

Devamını Oku...

Yaz Anneleri Bebek Bakımında Bu Noktalara Dikkat Etmeli

Bebeğiniz yaz aylarında doğmuşsa, bakımı biraz daha zor olacaktır. Yeni doğan bebeğiniz üşüyecek diye kat kay giydirmeniz ya da

Devamını Oku...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Bebeğim Büyürken 2017