Hamilelikte Cilt Bakımı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

In Hamilelik

Hamilelik döneminde artan hormonlar ve değişen vücut yapısı cildinizde bazı bozukluklar meydana getirebilir. Bu nedenle hem sağlıklı bir hamilelik dönem geçirebilmek hem de doğumdan sonra vücudunuzun tekrara normale dönmesini hızlandırmak amacıyla hamilelikte cilt bakımı yapmanız tavsiye edilir. Ancak bu bakımları yaparken bazı noktalara dikkat etmeniz gerekir. Bunları detaylı şekilde açıklayalım;

Hamilelikte cilt bakımı yaparken nelere dikkat etmelisiniz;

 • Hamilelikte cilt bakımı yaparken ilk olarak dikkat etmeniz gereken nokta, kesinlikle kimyasal ürünler kullanmamanız gerektiğidir. Vücudunuzda kullandığınız kimyasalların bebeğinize geçme riski vardır. Bu nedenle tamamen saf ve organik olan ürünler kullanmalısınız.
 • Banyo sırasında saçlarınıza şampuan yerine zeytinyağlı sabun kullanmanız gerekir. Bu sayede sağlıklı ve çabuk yıpranmayan saçlara sahip olabilirsiniz. Çünkü bu dönemde saçlarınız eskiye oranla daha fazla dökülecektir.
 • Banyo sırasında kullanılan duş jelleri de kimyasal olduğu için cildinize zarar verecektir. Bu nedenle vücudunuz için de sabun kullanmanız gerekir.
 • Saçlarınıza yaptıracağınız boya, perma ve röfle gibi kimyasal işlemleri ertelemeniz gerekir.
 • Hamilelik döneminde vitamin ve mineral eksikliğine bağlı olarak tırnak problemleri yaşayabilirsiniz. Bu nedenle ojelerden ve asetonlardan uzak durmanız gerekir.
 • Banyo sonrasında cildinizde çatlaklar oluşmaması için vücudunuza bebek yağı ya da tatlı badem yağı sürebilirsiniz.
 • Selülitlerin bu dönemde arttığı görülür. Bunların önüne geçebilmek için bacaklarınıza da tatlı badem yağı sürebilir ve her gün düzenli olarak hafif egzersizler yapabilirsiniz. Yarım saatlik yapacağınız yürüyüşler selülit oluşumunu engeller ve daha rahat doğum yapabilmenizi sağlar.
 • Tırnaklarınıza manikür ve pedikür yaptırırken başkalarının kullandığı aletlerden kaçınmanız gerekir.
 • Ayak sağlığınız korumak ve mantar gibi enfeksiyonların oluşumunu engellemek için hamilelik döneminde biraz daha bol ayakkabılar giymeniz gerekir. Ayrıca başkalarının ayakkabılarını giymekten kesinlikle kaçınmalısınız.
 • Hamilelikte cilt bakımı yapmadan önce cilt lekelerinin oluşumundan da kendinizi korumanız gerekir. Bunun için doğal güneş kremleri kullanabilirsiniz. Çünkü güneş, ciltte lekelenme ve çillenme gibi durumlar meydana getirebilir. Bu nedenle korunmasız olarak kesinlikle güneşe çıkmayın.
 • Hamilelik döneminde akne ve siyah nokta oluşumunda artış görülebilir. Çünkü yağ bezleri daha fazla çalışır. Bu durumda zeytinyağlı sabunlar ya da doğal olan ve cildinizi nemlendirebilecek herhangi bir sabun ile her gece yatmadan önce yüzünüzü yıkamanız gerekir. Yıkadıktan sonra nemlendirici krem kullanmayı unutmayın.

You may also read!

Bebek Bakımında Püf Noktalar

Bebeğiniz doğmadan önce onun bakımıyla ilgili yardım almanız ve bilinçli olmanız doğumdan sonraki sürecin çok daha geçmesini sağlar ve

Devamını Oku...

En Çok Kullanılan Yenidoğan Bebek Kremleri

Yenidoğan bebekler, hayata uyum sağlarken ciltlerinde bazı problemler meydana gelebilir. Bu problemler güneşten, pişikten, genetik faktörlerden ya da herhangi

Devamını Oku...

Yaz Anneleri Bebek Bakımında Bu Noktalara Dikkat Etmeli

Bebeğiniz yaz aylarında doğmuşsa, bakımı biraz daha zor olacaktır. Yeni doğan bebeğiniz üşüyecek diye kat kay giydirmeniz ya da

Devamını Oku...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Bebeğim Büyürken 2017