Hamilelikte Hangi Sporları Yapabilirsiniz?

In Hamilelik

Anne adayları, hamilelik döneminde spor yapmaktan kaçınırlar. Ancak sorunsuz bir hamilelik ve doğum sonrası çabuk iyileşme dönemi için hamileliğiniz boyunca mutlaka spor yapmanız gerekir. Normal hayatta günde 2 saat spor yapabilirsiniz. Ancak hamilelik döneminde günlük 30 dakika boyunca orta tempoda yürüyüş yapmak ya da 10 dakikalık aralıklarla 3 defa merdiven inip çıkmak, yeterli olacaktır. Hamilelik döneminde yapmak istediğiniz sporların size ve hamileliğinize uygunluğunu onaylamak için mutlaka doktorunuz ile konuyu görüşmelisiniz. Doktorunuzdan onay almadan hiçbir şekilde hareket etmemelisiniz. Unutulmamalıdır ki, riskli gebeliklerde katı istirahat kuralları uygulanmaktadır.

Hamilelikte sporun önemi;

Hamilelik döneminde yapılan spor, sırt ağrılarından, bel ağrılarından, ödemden, hamilelik şekerinin doğum sonrasında devam etmesinden, doğumun zor olmasından ve doğum sonrasında zorlu iyileşme döneminden sizleri kurtaracaktır. Ayıca hamilelik döneminde aldığınız kiloları, doğum sonrasında kolayca verebilirsiniz. Bu nedenlerle mutlaka hamilelik döneminde spor yapmanızı tavsiye ederiz.

Hamilelik döneminde yapılabilecek sporlar nelerdir;

Kegel egzersizleri;
Bu egzersizler vajina ve pelvik kaslarının kasılıp gevşemesi üzerine yapılan egzersizlerdir. Bu egzersizleri isterseniz ayakta, isterseniz yatarken ya da gün içinde ayaktayken bile yapabilirsiniz. Bu egzersizin amacı doğum sırasında daha kolay ıkınmanızı sağlamak, doğum sırasında fazla yırtık oluşmasını önlemek, normal doğumu kolaylaştırmak ve gebelik ve sonrasında oluşabilecek idrar kaçırma problemlerini önlemektir.

Bu egzersizleri yaparken idrarınızı tutar gibi vajina kaslarınızı kasıp gevşetmeniz gerekir. Günde 3 defa uygulamanız gereken bu egzersizi yaparken her seferde 10 defa tekrarlamanız gerekir. 10 saniye kastığınız kaslarınızı 10 saniye gevşek bırakmalısınız.

Fitness:

Fitness yine tüm vücunuzu çalıştıran antrenmanlar içererek düşük tempoda hamilelik sürecinde yapılabilecek bir spordur. Yine tüm sporlarda olduğu gibi özel durumunuza uygun olarak belirli bir program çerçevesinde yapılmalıdır. Alanında uzman spor eğitmenleri ile planlanmalı ve uygulanmalıdır.

Yüzme;

Hamilelik döneminde yüzmek de sağlığınız açısından oldukça faydalıdır. Haftada 3 ya da 4 kez günde yarım saat yüzmeniz yeterli olacaktır. Sırt ve bel ağrılarınızdan sizleri kurtaracak olan bu spor, doğumun kolaylaşmasını da sağlar. Mümkünse denizde yüzmeniz tavsiye edilir. Yüzmeye başlamadan önce ısınma hareketleri yapmalı ve yüzme sırasında yoğun tempo harcamamalısınız. Orta tempoda yüzmek sizin için en faydalısı olacaktır. Yüzme sırasında istediğiniz stili kullanabilirsiniz ancak düşük tehlikeniz varsa, bu sporu yapmayın.

Yürüyüş;

Hamileliğinizin 3. ayından sonra haftada 3 veya 4 gün olmak üzere günde en az 30 dakika yürüyüş yapmaya başlamalısınız. Bu sayede normal doğumu rahat yapabilir, aşırı kilo almanızı önleyebilir, kendini daha iyi hissedebilir ve vücut formunuzu koruyabilirsiniz. Yürüyüş yaparken vücudunuzun dik olmasına ve rahat kıyafetler giymeye özen gösterin. Yürüyüş temponuz, yanınızdakiyle rahatça konuşabileceğiniz şekilde olmalıdır. Eğer konuşurken yoruluyorsanız, temponuzu yavaşlatın ve bir süre dinlenin. Yürüyüşe başlamadan önce 5 dakika ısınma hareketleri yapın.

Pilates:

Pilates, özellikle düzenli nefes alışları sağlayan plates egzersizleri, aynı zamanda kal-damar sistemi ve kan akışının düzenli olarak sağlanmasında önemlidir. Pilates tüm kaları çalıştırdığı için size dayanıklılık ve esneklik kazandırır. Hamilelik süresinde belirliş bir programa sadık kalarak ne bebeğinizi koruyarak pilates egzersizleri yapabilirsiniz. Bunun için bir spor uzmanı yada pilates hocası ile iletişimde olmanızda fayda var. Son olarak mutlaka doktorunuza yapacağınız spor faliyetleri konusunda bilgi vermeniz ve doktorunuzun onayını almanız sizin ve bebeğinizin faydasına olacaktır.

 

You may also read!

Bebek Bakımında Püf Noktalar

Bebeğiniz doğmadan önce onun bakımıyla ilgili yardım almanız ve bilinçli olmanız doğumdan sonraki sürecin çok daha geçmesini sağlar ve

Devamını Oku...

En Çok Kullanılan Yenidoğan Bebek Kremleri

Yenidoğan bebekler, hayata uyum sağlarken ciltlerinde bazı problemler meydana gelebilir. Bu problemler güneşten, pişikten, genetik faktörlerden ya da herhangi

Devamını Oku...

Yaz Anneleri Bebek Bakımında Bu Noktalara Dikkat Etmeli

Bebeğiniz yaz aylarında doğmuşsa, bakımı biraz daha zor olacaktır. Yeni doğan bebeğiniz üşüyecek diye kat kay giydirmeniz ya da

Devamını Oku...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Bebeğim Büyürken 2017