Hamilelikte İlk Ay Çok Önemli

In Hamilelik

Hamilelikte İlk Ay ve Önemi

Hamileliğin ilk ayında henüz gebelik oluşmamıştır. Bu ay içinde eşler çocuk sahibi olmaya karar vermişlerse, uzman bir doktor seçmelidir ve bu doktor ile iletişim halinde olmalıdır. Hamilelikte ilk ay son adet dönemi baz alınarak hesaplanır. Hamilelik dönemi toplamda 40 hafta sürer. Ancak gebeliğin durumuna göre önce ya da sonra da doğum gerçekleşebilir. Bu aylarda gebeliğin düzgün ilerlemesi ve düşük yapma riskinin azaltılması için folik asit kullanımı şarttır. Hatta hamile kalmadan en az 3 ay önce ve hamileliğin ilk üç ayında mutlaka folik sit kullanılması gerekir.

Hamile kalma olasılığınızın yüksek olduğu dönem;

Hamilelikte ilk ay, aslında anne vücudunun gebeliğe hazırlandığı dönemdir. Bu dönemde hamile kalma olasılığınızın en yüksek olduğu günler yumurtlama dönemlerinizdir. Bu dönem son adet tarihinizin başlangıcından sonra 14, 15 ve 16. Günlere tekabül eder. Hamile kalmak istiyorsanız bu dönemde eşinizle ilişkiye girmeniz gerekir. Özellikle bu üç gün mutlaka ilişkiye girmeniz tavsiye edilir. Bu dönemde vücut ısınız yükselecektir. Kesin olarak hamile kalabilmek için ateşinizin yüksek olduğu anlarda ilişkiye girmeniz gerekir.

Gebeliğin 4. Haftasında gebelik oluşumu başlar. Bebeğiniz yaklaşık 1 mm boyundadır. Bu nedenle ultrasonda belli olsa bile kalp atışları duyulmaz. Bu dönemde hem beslenmenize hem de sağlığınıza dikkat etmeniz gerekir. Bu konu ile ilgili detaylı bilgi verelim.

Hamilelikte ilk ay için dikkat edilmesi gerekenler;

Bu ay, bebeğinizle karnınızda tanışma anlarınız olduğu için özellikle folik asit ve demir bakımından yüksek olan besinler ile beslenmeniz gerekir. Yeşil yapraklı olan sebzeler, ceviz, badem gibi kuruyemişler ve baklagiller mutlaka beslenme programınızda olmalıdır. Hamilelikte ilk ay için kendinize bir beslenme programı oluşturun ve ilk üç ay bu beslenme programı ile devam etmeye özen gösterin. Beslenme programınızda mutlaka balık, et ve tavuk bulunmalıdır. Hatta bebeğinizin sağlıklı gelişimi için haftada 3 kez balık tüketmeli ve ara öğünlerinize mutlaka meyve ve kuru yemiş eklemelisiniz. Günde en az 6 öğün yemelisiniz.

Bu ay düşük tehlikesi olduğu için ağır kaldırmamaya, kendinizi yormamaya ve mümkün olduğu kadar çok dinlenmeye özen göstermelisiniz.

You may also read!

Bebek Bakımında Püf Noktalar

Bebeğiniz doğmadan önce onun bakımıyla ilgili yardım almanız ve bilinçli olmanız doğumdan sonraki sürecin çok daha geçmesini sağlar ve

Devamını Oku...

En Çok Kullanılan Yenidoğan Bebek Kremleri

Yenidoğan bebekler, hayata uyum sağlarken ciltlerinde bazı problemler meydana gelebilir. Bu problemler güneşten, pişikten, genetik faktörlerden ya da herhangi

Devamını Oku...

Yaz Anneleri Bebek Bakımında Bu Noktalara Dikkat Etmeli

Bebeğiniz yaz aylarında doğmuşsa, bakımı biraz daha zor olacaktır. Yeni doğan bebeğiniz üşüyecek diye kat kay giydirmeniz ya da

Devamını Oku...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Bebeğim Büyürken 2017