Hamilelikte İshal

In Hamilelik

İshal, günde 3 defadan fazla dışkılanması ve bu dışkının sulu olması durumuna verilen isimdir. İshal durumu, vücudun zararlı maddelere karşı vermiş olduğu bir tepkidir. Bu nedenle hastalık dönemlerinde ishalle birlikte vücuttaki enfeksiyonlar atılır ve doktorlar tarafından ishalin herhangi bir ilaçla kesilmemesi istenir. Bu gibi durumlarda meydana gelen ishaller genel olarak patates haşlaması, pirinç lapası, sütlaç gibi besinler ile giderilir. Ancak ishal şiddetli olduğu durumlarda, mutlaka doktora görünülmesi gerekir. Hamilelikte ishal ise genel olarak besin zehirlenmelerinden kaynaklanır.

Besin zehirlenmelerinden kaynaklanan ishal durumu geçidir ve bağırsak krampları ile birlikte seyreder. Bu ishallerin en çok görüldüğü dönemler yaz aylarıdır. Genel olarak yumurta, mayonez, süt ve süt ürünleri bu aylarda daha hızlı bakteri üretirler ve daha çabuk bozulurlar. Bunlar tüketildiğinde ise kısa süreli ishal durumu görülebilir. Ancak yaşanan ishaller uzun sürüyorsa, kanlıysa, enfeksiyon ve parazitlere bağlı olarak gelişiyorsa ve daha ağır seyrediyorsa mutlaka doktora gidilmesi gerekir.

Hamilikte ishal nasıl tedavi edilir;

Hamilelikte ishal besin zehirlenmelerine bağlı ise genel olarak ilk 24 saat içinde geçer ve bu süre içinde kaybolan sıvının tekrar yerine koyulması için bol sıvı tüketimi gerekir. Özellikle meyve suları ve su tüketimi arttırılmalıdır.

Yüksek ateş ve kanlı ishal gibi durumlarda antibiyotik tedavisine başlanır. Eğer hasta sıvı alamayacak durumda ise bu kaybı önlemek için serum takviyesi de yapılmaktadır.

Hamilelikte ishal için nasıl beslenmek gerekir;

  • Hamilelikte ishal durumu genel olarak bebeği etkilemez ve annenin sindirim sistemi tarafından çözümlenir. Ancak anne çok fazla sıvı kaybetmişse bebek az da olsa etkilenir. Bu durumla karşılaşmamak adına en az 3 litre sıvı alınması gerekir.

  • Gebelik döneminde ishal durumu varsa pastörize olmamış süt ve süt ürünleri kullanmamak gerekir.

  • Marketlerden almış olduğunuz tüm paketlerin son kullanma tarihine bakılmalıdır.

  • Bu dönemde içeriğini bilmediğiniz paketli ürünler yemekten kaçınmalısınız.

  • Genel olarak pirinç lapası ve patates haşlaması gibi besinler tüketmelisiniz. Bununla birlikte balık ve sebze tüketimi de arttırılmalıdır.

  • Çiğ et, çiğ salam, sucuk, sosis ve bunlar gibi çiğ olan ürünler tüketilmemeli, eğer tüketilmesi gerekiyorsa mutlaka pişirilmelidir.

You may also read!

Bebek Bakımında Püf Noktalar

Bebeğiniz doğmadan önce onun bakımıyla ilgili yardım almanız ve bilinçli olmanız doğumdan sonraki sürecin çok daha geçmesini sağlar ve

Devamını Oku...

En Çok Kullanılan Yenidoğan Bebek Kremleri

Yenidoğan bebekler, hayata uyum sağlarken ciltlerinde bazı problemler meydana gelebilir. Bu problemler güneşten, pişikten, genetik faktörlerden ya da herhangi

Devamını Oku...

Yaz Anneleri Bebek Bakımında Bu Noktalara Dikkat Etmeli

Bebeğiniz yaz aylarında doğmuşsa, bakımı biraz daha zor olacaktır. Yeni doğan bebeğiniz üşüyecek diye kat kay giydirmeniz ya da

Devamını Oku...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Bebeğim Büyürken 2017