Hamilelikte Kabızlık ve Çözüm Önerileri

In Hamilelik

Anne adayları için hamileliğin ilerleyen dönemlerinde rahatsızlık veren durumlardan birisi olarak kabızlık ortaya çıkmaktadır. Hamilelikte kabızlık ve çözüm önerileri ile ilgili detaylara değineceğimiz bu yazımız sayesinde bu durumu hafifletmek adına neler yapabileceğinizi görebileceksiniz. Hangi yöntemlerin basit bir şekilde hamilelikte yaşanan kabızlık sıkıntısını giderebileceğini sizinle paylaşıyoruz.

Hamilelikte kabızlığın nedenleri nelerdir?

Oldukça sık rastlanan durumlardan birisi olarak hamilelikte kabızlıkla karşılaşmanızın çeşitli nedenleri bulunmaktadır. Genel olarak hormon düzeylerinin artmasıyla birlikte bağırsaklarda bulunan kas dokularının gevşemesi buna neden olmaktadır. Diğer bir neden ise büyüyen uterusun baskı yapmasıyla birlikte görülmesi olarak açıklanmaktadır. Tüm bu nedenlerden dolayı görülebilen hamilelikte kabızlığın ne tür çözümleri olabileceğini sizlerle paylaşacağız.

Hamilelikte kabızlık için çözüm önerileri nelerdir?

Çözülebilecek bir sorun olan hamilelikte kabızlık için bazı değişiklikleri yapmanız gerekmektedir. Besin tüketimlerinde kabızlığı geçirecek olan kurutulmuş meyveleri yemeniz ve üzerine bolca su içmeniz yeterli olacaktır. Kayısı, erik, incir gibi besinleri ve bunlardan elde edilecek doğal meyve sularını içmenizin kabızlığa karşı iyi bir çözüm olacağını söyleyebiliriz. Bu dönemde meyveleri, sebzeleri, lif içerikli beslenmeyi ve tahıl gibi zengin içeriklere sahip olan gıdaları eksik etmemeniz gerekmektedir. Beslenmenizi dengeli olarak ve sürekli aynı saatlerde yapmayı denemelisiniz. Bu kabızlığı gidermek için son derece önemli bir husustur.

Bunun dışında hamilelikte kabızlık ve çözüm yolları için öneriler arasında bol egzersize yer verebiliriz. Hafta içerisinde 3 gününüzü egzersiz programlarına ayırabilir ve yarım saatlik periyotlarda gerçekleştireceğiniz çeşitli aktiviteler ile hareketli bir yaşam tarzına alışabilirsiniz. Yüzme ve yürüyüş ağırlıklı olarak gerçekleştireceğiniz bu hareketler sayesinde bağırsaklarınızın uyarılmasını sağlayabilirsiniz.

Aynı zamanda hamilelikte kabızlığı gidermenin yöntemlerinden birisi olan stres faktörü hakkında sizlere bazı uyarılarda bulunmak istiyoruz. Aşırı stres yapmanız ve her türlü problemi daha da büyütmeniz neticesinde bağırsaklarınızın düzeni bozulmakta olup, çeşitli hormon salgılarının da etkisiyle kabızlığın şiddeti artmaktadır. Bu nedenle hamilelik sürecinde değişen ruh halinizin aşırı strese neden olmaması için uzman doktorlardan yardım alabilirsiniz. Böylece stres nedeniyle yaşanacak olan kabızlık ihtimalini de en az seviyelere indirebilirsiniz.

You may also read!

Bebek Bakımında Püf Noktalar

Bebeğiniz doğmadan önce onun bakımıyla ilgili yardım almanız ve bilinçli olmanız doğumdan sonraki sürecin çok daha geçmesini sağlar ve

Devamını Oku...

En Çok Kullanılan Yenidoğan Bebek Kremleri

Yenidoğan bebekler, hayata uyum sağlarken ciltlerinde bazı problemler meydana gelebilir. Bu problemler güneşten, pişikten, genetik faktörlerden ya da herhangi

Devamını Oku...

Yaz Anneleri Bebek Bakımında Bu Noktalara Dikkat Etmeli

Bebeğiniz yaz aylarında doğmuşsa, bakımı biraz daha zor olacaktır. Yeni doğan bebeğiniz üşüyecek diye kat kay giydirmeniz ya da

Devamını Oku...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Bebeğim Büyürken 2017