Hamilelikte Kalsiyum Eksikliği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

In Hamilelik

Kalsiyum hem erkek hem de bayan için tüm hayatı boyunca gereklidir. Ancak özellikle bayanlar için büyük önem taşımaktadır. Çünkü hamilelik döneminde bebeğin kemik gelişimi için kalsiyum önemlidir ve bebek annedeki tüm kalsiyumu sömürür. Bu nedenle anne adaylarının her gün belirli bir miktar kalsiyum alması gerekir. Hamilelikte kalsiyum eksikliği yaşanması kemik erimesi gibi ciddi hastalıklarla erken buluşmanıza neden olabilir.

Hamilelikte kalsiyum neden önemlidir;

Hamilelik dönemi boyunca bebeğin iskelet sisteminin gelişimi kalsiyumdan sağlanır. Bununla birlikte bebeğin kemik gelişimi ve dişleri için de kalsiyum önemlidir. Bebek annenin vücudundaki kalsiyumun tamamını bu gelişimler için alır. Bu nedenle anne adaylarının her gün kalsiyum alması gerekir.

Hamilelikte kalsiyum eksiliği nasıl anlaşılır;

Hamilelikte kalsiyum eksikliği doktor yapılan testler tarafından anlaşılabilir. Ancak bu durumun bazı belirtileri de vardır. Bu belirtiler aşağıdaki şekildedir;

  • Tırnakların çabuk kırılması

  • Kalp atışlarında düzensizlik yaşanması

  • Depresyonların artış göstermesi

  • Kas kasılmaları yaşanması

  • El, bacak ve yüzde karıncalanma meydana gelmesi

  • Kemiklerde ağrı oluşması

Hamilikte kalsiyum eksikliği için tüketilmesi gereken besinler nelerdir;

Bu dönemde kalsiyum eksikliği yaşıyorsanızi doktorunuz verdiği ilave kalsiyum ilaçlarını kullanmanız gerekir. Bununla birlikte balık tüketmeniz, kalsiyum ihtiyacınızı önemli ölçüde karşılayacaktır. Süt, yoğurt, peynir gibi süt ürünlerini tüketmeniz de kalsiyumu büyük ölçüde karşılar. Fındık, ceviz, badem kuru kayısı, kuru üzüm gibi kuru yemişler de almanız gerekir. Baklagiller de kalsiyum eksikliği için önemlidir. Pekmez de önemli ölçüde kalsiyum içerir. Tahinle birlikte pekmez tüketirseniz, kalsiyum miktarınızı arttırırsınız.

Sebze olarak asma yaprağı, marul, bamya ve taze fasulye tüketmeniz gerekir. Meyve için de mevsimine göre portakal, mandalina, kiraz ve incir tüketebilirsiniz.

Hamilelik döneminde almanız gereken kalsiyum miktarı ne kadardır;

Hamilelikten önce kalsiyum eksikliği yaşamışsanız bunu mutlaka doktorunuza bildirmeniz gerekir. Normal olarak günde 1000 mg yani 1 gram kalsiyum almanız gerekir. Yaşınız 18’ten küçükse günlük almanız gereken kalsiyum miktarı ise 1300 mg’dır.

Hamilikte kalsiyum eksiliğini yol açtığı hastalıklar nelerdir;

Hamilelik döneminde kalsiyum eksikliği yaşamışsanız, ilerleyen dönemlerde kemik erimesi, tırnak ve kemiklerin kola kırılması, unutkanlık ve diş sorunları gibi problemler yaşayabilirsiniz.

You may also read!

Bebek Bakımında Püf Noktalar

Bebeğiniz doğmadan önce onun bakımıyla ilgili yardım almanız ve bilinçli olmanız doğumdan sonraki sürecin çok daha geçmesini sağlar ve

Devamını Oku...

En Çok Kullanılan Yenidoğan Bebek Kremleri

Yenidoğan bebekler, hayata uyum sağlarken ciltlerinde bazı problemler meydana gelebilir. Bu problemler güneşten, pişikten, genetik faktörlerden ya da herhangi

Devamını Oku...

Yaz Anneleri Bebek Bakımında Bu Noktalara Dikkat Etmeli

Bebeğiniz yaz aylarında doğmuşsa, bakımı biraz daha zor olacaktır. Yeni doğan bebeğiniz üşüyecek diye kat kay giydirmeniz ya da

Devamını Oku...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Bebeğim Büyürken 2017