Hamilelikte Mide Bulantısı Hakkında Bilmedikleriniz

In Hamilelik

Pek çok anne adayı hamilelik döneminde yaşadığı mide bulantılarından şikayetçidir. Ancak bu mide bulantıları hamileliğinizin normal ve sağlıklı olduğunun bir göstergesidir. Hamilelikte mide bulantısı genellikle sabahları görülür ve bu nedenle sabah bulantısı adı verilir. Bazen kusma ile birlikte görülen bu bulantılar erken gebeliğine en önemli belirtilerindendir. Bu bulantılar sabah saatleri ile birlikte günün her saatinizde ortaya çıkabilir.

Hamilelikte mide bulantısı neden olur;

Yapılan araştırmalara göre bu bulantının oluşma nedeni hamilelik döneminde artan HCG hormonudur. Bu hormon bebeğin sağlıklı gelişmesine ve plasentanın normal büyümesine yardımcı olur. Ancak bununla birlikte hamilelik döneminde düşen kan şekeri, mide asidinin artması, yorgunluk ve stres gibi nedenler de mide bulantının artmasına neden olur.

Hamilelikte mide bulantısı ne kadar sürer;

Bu bulantılar genel olarak 4. Ayın sonuna kadar sürer. Çünkü 4. Ayda, hamilelik hormonları biraz azalacaktır. Ancak unutmayın ki hamilelikte mide bulantısı bazı anne adaylarında hiç görülmezken bazılarında ise doğum anına kadar devam edebilir.

Hamilelikte mide bulantısını önlemek için neler yapabilirsiniz;

  • Sabah bulantılarınızı azaltmak için yatağınızın baş ucunda yiyecek bir şeyler bulundurun. Bunlar tuzlu kraker ya da çikolata gibi kan şekerinizi yükseltebilecek şeyler olmalıdır.

  • Hamilelikte mide bulantısı sık sık ve az yemekle mümkün olabilir. Günde 3 öğün yerine 6 ya da 7 öğün yemeli ve midenizi boş bırakmamalısınız.

  • Mide bulantılarınızı azaltmak ve bebeğinizin sağlıklı gelişmesine yardımcı olmak için protein ve karbonhidrat ağırlıklı besinler tüketmeye dikkat edin.

  • Doğum öncesinde ve hamilelik sırasında vitamin almak, bu bulantıları azaltmak için çok önemlidir. Bunlarla birlikte doktorunuzun tavsiyesi ile ek olarak B6 vitamini alabilirsiniz.

  • Mide bulantılarınızı azaltmak için fazla sıcak ortamlardan uzak durmalı, terlemekten kaçınmalısınız.

  • Fazla baharatlı yiyecekler artan mide asidinizi daha da arttıracak ve mide bulantılarının sıklaşmasına neden olacaktır. Bu nedenle yemeklerinizde fazla ve acı baharat kullanmayın. Genel olarak kekik ve kimyon kullanmanız midenizi rahatlatacaktır.

  • Bu dönemde günde iki defa zencefil ve papatya çayı içebilirsiniz.

  • Aynı öğünde hem katı hem de sıvı yiyecekler tüketmeye özen gösterin.

  • Midenizdeki azaltmak için bulantı sırasında bir bardak süt için. Bunun dışında iki adet kalsiyum tableti de alabilirsiniz.

You may also read!

Bebek Bakımında Püf Noktalar

Bebeğiniz doğmadan önce onun bakımıyla ilgili yardım almanız ve bilinçli olmanız doğumdan sonraki sürecin çok daha geçmesini sağlar ve

Devamını Oku...

En Çok Kullanılan Yenidoğan Bebek Kremleri

Yenidoğan bebekler, hayata uyum sağlarken ciltlerinde bazı problemler meydana gelebilir. Bu problemler güneşten, pişikten, genetik faktörlerden ya da herhangi

Devamını Oku...

Yaz Anneleri Bebek Bakımında Bu Noktalara Dikkat Etmeli

Bebeğiniz yaz aylarında doğmuşsa, bakımı biraz daha zor olacaktır. Yeni doğan bebeğiniz üşüyecek diye kat kay giydirmeniz ya da

Devamını Oku...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Bebeğim Büyürken 2017