İkiz Gebelik Hakkında Merak Edilenler

In Hamilelik

İkiz gebelik, anne karnında iki adet bebeğin olduğu gebeliğe verilen isimdir. Bu gebelikte bazı belirtiler ve bazı sorunlar görülebilir. İkiz gebeliklerin oranı son yirmi yıla göre oldukça fazla artmıştır. Bunun çeşitli nedenleri vardır. Bu nedenleri aşağıdaki şekilde sıralayalım;

İkiz gebelik nedenleri nelerdir;

İkiz gebeliğin birinci ve en önemli nedeni, yaş faktörüdür. Yapılan pek çok araştırmaya göre 35 yaşın üzerinde hamile kalan anne adaylarında ikiz gebelik oldukça sık görülmektedir. 50 yaşın üzerinde ise bu gebeliğin görülme oranı daha çok artmaktadır.
Bu gebeliğin bir diğer nedeni ise teknolojik yöntemler ile hamile kalma oranının atmasıdır. İlaçla tedavi ya da tüplerde yapılan dölleme gibi yöntemler daha fazla yumurtlamaya neden olurken, ikiz gebeliğin oluşma oranını arttırmaktadır.
Son neden ise genetik faktörlerdir. Ailenizde ikiz doğum yapan birileri varsa, sizin de yapma olasılığınız yüksektir.

İkiz gebelik belirtileri nelerdir;

 • İkiz gebelik belirtilerinden en önemlisi hızla artan hamilelik hormonudur. Bu hormon HCG adı verilen ve yumurtlamanın olduğuna işaret eden hormondur. İkiz gebeliklerde bu hormonun ilk haftalardan itibaren yüksek olması ve hızla yükselmesi söz konusu olur.
 • İkiz gebelik durumu söz konusu ise, özellikle ilk üç aylık dönemde almanız gerekenin üzerinde kilo artışı yaşarsınız.
 • İkiz gebeliklerin olduğu durumlarda hamilelik hormonu daha fazla olduğu için hamilelik belirtileri de daha fazla görülür. Özellikle mide bulantısı ve kusma gibi belirtiler şiddetli olarak yaşanabilir. Bununla birlikte çok yorgun olma, daha çok idrara çıkma ve sürekli aç hissetme gibi belirtiler de yoğun olarak görülebilir.
 • İkiz gebeliklerin olduğu durumlarda ilk haftalardan itibaren ultrasonla tespit etme durumu söz konusu olabilir. Rahim içinde iki adet kese oluşması, ikiz gebelik olduğunun göstergesidir.

İkiz gebeliklerde karşılaşılan problemler nelerdir;

 • İkiz gebeliklerde en sık görülen problem annenin daha yoğun bulantı ve kusma yaşaması, uykuya daha düşkün olması ve çok daha yorgun olmasıdır.
 • Bu gebelikler hem anne hem de bebekler için risk taşımaktadır.
 • Bu gebeliklerde erken doğum ve düşük riski oldukça fazla görülmektedir.
 • İkiz gebeliklerde annede kansızlık görülme olasılığı yüksektir. Bu nedenle demir ve kan ilcalarına erken dönemde başlanılmalıdır.
 • Bu tür gebeliklerde hamilelik hipertansiyonu görülebilir.
 • Bu gebeliklerde genellikle sezaryen yapılır ve doğum sonrasında fazla kanama görülür. Bu nedenle annenin kanaması, doğumdan sonra çok iyi takip edilmelidir.
 • Bebeklerde ya da plasenta da çeşitli anormallikler görülme olasılığı artar.

You may also read!

Bebek Bakımında Püf Noktalar

Bebeğiniz doğmadan önce onun bakımıyla ilgili yardım almanız ve bilinçli olmanız doğumdan sonraki sürecin çok daha geçmesini sağlar ve

Devamını Oku...

En Çok Kullanılan Yenidoğan Bebek Kremleri

Yenidoğan bebekler, hayata uyum sağlarken ciltlerinde bazı problemler meydana gelebilir. Bu problemler güneşten, pişikten, genetik faktörlerden ya da herhangi

Devamını Oku...

Yaz Anneleri Bebek Bakımında Bu Noktalara Dikkat Etmeli

Bebeğiniz yaz aylarında doğmuşsa, bakımı biraz daha zor olacaktır. Yeni doğan bebeğiniz üşüyecek diye kat kay giydirmeniz ya da

Devamını Oku...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Bebeğim Büyürken 2017