İşe Başlayan Anneler İçin Tavsiyeler

In Bebek Gelişimi

Çalışan annelerin en büyük korkuları işe başladıktan bebeklerinden nasıl ayrılacakları düşüncesidir. Bu düşünceyi aşmak için öncelikle bazı hazırlıkları yapmanız ve hem kendinizi hem de bebeğinizi yavaş yavaş bu ayrılığa alıştırmanız gerekir. İşe başlayan anneler için bazı ip uçları aşağıdaki şekilde belirtilebilir;

İşe başlayan anneler nasıl hazırlanmalıdır;

  • İşe başlamadan önce bebeğinizi ve kendinizi alıştırmanız için evden belirli sürelerde ayrılmanız gerekir. İlk gün 5 ile 20 dakika, sonraki gün yarım saat, sonraki gün ise 1 saat ayrılın. Bu süre içinde bebeğinizin bakıcı ya da aile büyükleri ile kalmasına izi verin. Bu sayede bebeğiniz hem sizden ayrı kalmaya hem de kendisine bakacak olan kişi ile vakit geçirmeye alışacaktır.

  • Bebeğinizi emziriyorsanız, işe başlamadan en az 1 ay önce bebeğinizi biberona alıştırmanız gerekir. Ancak sizi emmeyi unutmaması için önce emzirmeli ardından biberon ile beslemesiniz.

  • Sütünüzü ilk günden itibaren sağmaya ve dondurucuya kaldırmaya özen gösterin. İşe gitmeden bir gece önce de sütünüzü dolabın aşağı kısmına indirerek buzunun çözülmesini sağlayın. Bebeğinizin bakıcısı sütü benmari usulü ile ısıtıp vermelidir.

  • Bakıcı ya da aile büyüğünüze kendi kurallarınızı açıkça belirtin ve bu kurallara uyulmasını sağlayın.

  • Bebeğiniz için gün içinde belirli saat aralıkları ile iki kez sütünüzü sağmaya özen gösterin. Bu sayede ertesi gün için süt depolamış olursunuz.

  • Bebeğinizin gün içinde sizin kokunuzu alabilmesi için yatağının yanına göğüs pedinizi, bir kıyafetinizi ya da atletinizi bırakabilirsiniz. Bu sayede bebeğinizi sizin kokunuz ile kendini daha güvende hissedecek ve daha huzurlu uyuyacaktır.

  • İşe başlayan anneler, bebeklerinin bir fotoğrafını yanında götürmelidir. Bu sayede gün içinde bebeğinizin fotoğrafına bakarak özlem giderebilirsiniz.

  • Sütünüzü gün içinde sağarken bir bardak su içeren sağmaya özen gösterin. Bu sayede sütü arttıran oksitosin hormonu daha çok salgılanacaktır.

  • Bebeğinize bakan kişi onu siz gelmeden 3 saat önce doyurmalıdır. Bu sayede eve geldiğinizde bebeğiniz acıkmış olacaktır. Siz de hem bebeğinizle hasret giderebilir hem de onu doyurmanın mutluluğunu yaşayabilirsiniz.

  • Eve geldikten sonra hiçbir işle ilgilenmeyip yalnızca bebeğinize vakit ayırmak isteyebilir ve bir süre sonra kendinizi yetersiz hissedebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken işlerinizi düzene koymak ve bu düzene kendinizi alıştırmaktır. Bu da belirli bir zaman diliminde gerçekleşir. Bu nedenle kendinizi şartlamayın ve durumu olduğu gibi kabullenmeye alışın. Her yere yetişemeyeceğinizin farkında olmanız, psikolojinizin bozulmasını önleyecektir.

You may also read!

Bebek Bakımında Püf Noktalar

Bebeğiniz doğmadan önce onun bakımıyla ilgili yardım almanız ve bilinçli olmanız doğumdan sonraki sürecin çok daha geçmesini sağlar ve

Devamını Oku...

En Çok Kullanılan Yenidoğan Bebek Kremleri

Yenidoğan bebekler, hayata uyum sağlarken ciltlerinde bazı problemler meydana gelebilir. Bu problemler güneşten, pişikten, genetik faktörlerden ya da herhangi

Devamını Oku...

Yaz Anneleri Bebek Bakımında Bu Noktalara Dikkat Etmeli

Bebeğiniz yaz aylarında doğmuşsa, bakımı biraz daha zor olacaktır. Yeni doğan bebeğiniz üşüyecek diye kat kay giydirmeniz ya da

Devamını Oku...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Bebeğim Büyürken 2017