Kadılarda Sık Karşılaşılan Kanser Belirtileri Nelerdir

In Anne Sağlığı

Kadınlarda en sık görülen kanser meme kanseridir. Bunun dışında genital bölgede oluşan kanserler de sıklıkla görülmektedir. Bunlar rahim v yumurtalık kanser olabildiği gibi çeşitli miyomlar olarak da kendini gösterebilir. Kadınlarda görülen kanserlerin büyük bir kısmı erken teşhis ile tedavi edilebilmektedir. Ancak bazı kanserler sessizce ilerler ve kendini hastalığın son evresinde bile göstermez. Erken teşhis için kanser belirtileri çok iyi okunmalı ve zamanında fark edilmelidir. Yapılan araştırmalara göre kadınların büyük bir kısmı bu kanserlerin tehdidi altındadır. Bunları yenebilmek için bilmeniz gereken tüm belirtileri aşağıdaki şekilde sıralayalım.;

Kadınlarda kanser belirtileri;

En sık görülen belirti, adet dönemi dışında gelişen kanamalardır. Bununla birlikte ergenlik öncesi oluşan kanamalar ve menopoz döneminde meydana gelen kanamalar, yumurtalık veya rahim kanserinin habercisi olabilir.

Kanser belirtileri arasında en sık görüleni adet düzensizliğinin olmasıdır. Normal bir bayanın 28 ile 30 günlük periyodlarda adet olması gerekir. Ancak bu döngü sürekli olarak yani bir yıldan fazla süreli olarak bozuluyorsa bir kanser belirtisi olabilir.

Kanser olan kadınlarda görülen belirtilerden biri de cinsel ilişki sırasında ve sonrasında ağrı olmasıdır. Özellikle rahim kanseri durumunda sıklıkla görülen bu ağrılara karın ağrısı ve karında rahatsızlık hisleri eşlik eder.

Normal zamanlarda, adet dönemlerinde ve cinsel ilişki sonrasında görülen karın şişliği de kanser belirtisi olabilir. Bu şişlik normalden fazladır ve kilo ile ilgisi yoktur.

Kanser belirtilerinin en önemlilerinden biri de yeme içme bozukluklarıdır. Bunlar aşırı yemek yeme isteği ya da iştahsızlık olarak görülebilir. Buna bağlı olarak ani kilo kaybı yaşanabilir ya da ani kilo alımı söz konusu olabilir.

Vajinal bölgede oluşan kanserlerde en önemli belirtilerden biri de vajinada aşırı şekilde kaşıntı, şişlik ve yara olmasıdır.

Cinsel ilişki sonrası kanama görülmesi de kanser belirtileri arasında yer alır. Adet döneminin dışındaysanız ve her ilişkiden sonra kanama görüyorsanız, kanser riskiniz var demektir ve hemen müdahale etmek için doktora görünmeniz gerekir.

Yukarıda sayılan tüm belirtileri görebilir ya da bir kısmını yaşayabilirsiniz. Ne olursa olsun, vücudunuzda, özellikle genital bölgede normalden farklı olan bir gelişme yaşıyorsanız, mutlaka bir doktora görünmenizde fayda vardır.

You may also read!

Bebek Bakımında Püf Noktalar

Bebeğiniz doğmadan önce onun bakımıyla ilgili yardım almanız ve bilinçli olmanız doğumdan sonraki sürecin çok daha geçmesini sağlar ve

Devamını Oku...

En Çok Kullanılan Yenidoğan Bebek Kremleri

Yenidoğan bebekler, hayata uyum sağlarken ciltlerinde bazı problemler meydana gelebilir. Bu problemler güneşten, pişikten, genetik faktörlerden ya da herhangi

Devamını Oku...

Yaz Anneleri Bebek Bakımında Bu Noktalara Dikkat Etmeli

Bebeğiniz yaz aylarında doğmuşsa, bakımı biraz daha zor olacaktır. Yeni doğan bebeğiniz üşüyecek diye kat kay giydirmeniz ya da

Devamını Oku...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Bebeğim Büyürken 2017