Kanda Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

In Hamilelik

Kanda gebelik testi yapılmasının amacı, kanda bulunan Beta HCG adı verilen hamilelik hormonunun saptanmasıdır. Bu hormon, hamile kalındığı dönemlerde artış gösterir. Bu hormonun artması, gebe kalındığı tarihten itibaren 8. Günde söz konusu olur. Bu nedenle kan tahlili ile gebelik testi yaptırmak isterseniz, mutlak adet gecikmesini beklemeniz gerekir. Bir adetin gecikmesi, adet tarihinden 8 gün sonrasına denk gelir ve bu tarihte halen adet olmadığınız anlamına gelir. Kan tahlili yoluyla hamile olup olmadığınızı öğrenebilmek için bu sürenin geçmesini beklemeniz gerekir. Bu süreden önce yapılan kan tahlilleri doğru sonuç vermez.

Kanda gebelik testi ile ilgili bilmeniz gerekenler;

Hamile kalmak isteyen anne adayları heyecanlanırlar ve bir an önce sonucu öğrenmek isterler. Bu nedenle bazı hatalar yapabilirler. Kanda gebelik testi yaptırmak istiyorsanız, aşağıda belirtilen kurallara uymanız gerekir.

 • Gebelik testi tahlilinin yapılması için en ideal tarih, adet gecikmesinden sonraki 5 ile 7 gün arasıdır.

 • Gebelik belirtileriniz bulunuyorsa, bu hamile kaldığınızı göstermez. Yalnızca gebelik testi yaptırarak kesin sonuç alabilirsiniz.

 • İdrar testleri genellikle kesin sonuç vermez. Bu durumda kan tahlilleri ile kesin sonuç alabilirsiniz. Ancak bu tahlilleri güvenilir bir hastanede yaptırmanız gerekir.

 • Test yaptırdıktan sonra hamil olmadığınız ortaya çıkarsa ve bir hafta içinde adet olmazsanız, testi tekrar yaptırmanız gerekir.

Kanda gebelik testi nasıl yapılır;

 • Bu testi yaptırmadan önce aç ya da tok olmanız önemli değildir. İstediğiniz şekilde yaptırabilirsiniz.

 • Kanda gebelik testi yaptırmanızın herhangi bir saati yoktur. Bu testi günün her saatinde yaptırabilirsiniz.

 • Bu testin yapılması için adet gecikmesini beklemek gerekir. Erken yapılan testler kesin sonuç vermeyecektir.

 • Bu test yapılırken normal kan tahlillerinde olduğu gibi küçük bir tüpün içine kanınızdan biraz alınır ve kandaki Beta HCG hormonuna bakılır.

 • Tahlil sonuçlarınız genellikle 2 saat sonra verilecektir.

 • Bu testin sonucunda hamile kaldığınızdan söz edilebilmesi için Beta HCG hormonunuzun 20’den yüksek çıkması gerekir. 0 ile 20 arasında olan rakamlar kesin sonuç vermeyebilir.

 • Bu testin doğru sonuç vermesi için aynı merkezde 48 saat ara ile iki kez yapılması doğru olandır. Çünkü hamilelik döneminde HCG hormonu 2 kat artış göstermektedir.

You may also read!

Bebek Bakımında Püf Noktalar

Bebeğiniz doğmadan önce onun bakımıyla ilgili yardım almanız ve bilinçli olmanız doğumdan sonraki sürecin çok daha geçmesini sağlar ve

Devamını Oku...

En Çok Kullanılan Yenidoğan Bebek Kremleri

Yenidoğan bebekler, hayata uyum sağlarken ciltlerinde bazı problemler meydana gelebilir. Bu problemler güneşten, pişikten, genetik faktörlerden ya da herhangi

Devamını Oku...

Yaz Anneleri Bebek Bakımında Bu Noktalara Dikkat Etmeli

Bebeğiniz yaz aylarında doğmuşsa, bakımı biraz daha zor olacaktır. Yeni doğan bebeğiniz üşüyecek diye kat kay giydirmeniz ya da

Devamını Oku...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Bebeğim Büyürken 2017