Normal Doğum Nasıl Kolaylaştırılır?

In Hamilelik

Her anne adayı normal doğum yapmak ister. Uzmanların yaptıkları açıklamalar da normal doğumun hem anne hem de bebek için sağlıklı olduğu yönündedir. Eğer doğum sırasında ters giden bir durum olmazsa, normal doğum yapılması önerilir. Anne adaylarının normal doğumu kolaylaştırmak için dikkat etmesi gereken bazı noktalar bulunur. Bu noktaları aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz;

Normal doğum için yapılması gerekenler nelerdir;

  • Doğumdan en az iki ay önce yürüyüşlere başlayın;

Normal doğum yapmak istiyorsanız, doğumdan en az iki ay önce günlük olarak yürüyüş yapmanız gerekir. Günde en az yarım saat ve hafif tempo ile yürümeniz, normal doğumu kolaylaştıracaktır. Ayrıca hamileliğinizin rahat geçmesini de sağlayacaktır.

  • Pilates yapmak normal doğumu kolaylaştırır;

Hamilelik döneminde yapılacak pilates egzersizi, normal doğumu kolaylaştırır. Bu egzersizler sayesinde hem nefes kontrolünüzü iyi sağlarsınız hem de ıkınmayı daha rahat yaparsınız.

  • Doğum anında mümkün olduğu kadar bağırın;

Doğumunuz başladığı anda, özellikle de ilk doğumunuz ise heyecanlanır ve strese girersiniz. Bu stresi atmanın en güzel yolu ise mümkün olduğu kadar çok bağırmaktır. Etrafınızdakilerden çekinmeyin, çünkü bağırdıkça rahatlayacaksınız.

  • Mümkün olduğu kadar evde kalın;

Normal doğum başladığı sırada hafif sancılar hissedersiniz. Bu sancılar gittikçe sıklaşır ve kasılmalar artar. Bu dönemde eğer suyunuz gelmediyse ya da kanama olmadıysa, hastaneye gitmenize gerek yoktur. Sancılarınız 5 dakikada bir gelene kadar evinizde bekleyebilirsiniz. Evinizde olmak strese girmenize engel olur.

  • Hazırlıklarınızı tamamlayın;

Doğum sancıları gelmeye başladığı anda telaşa kapılmamanız için bütün hazırlıklarınızın tamamlanmış olması gerekir. Valizlerinizi doğuma en az iki hafta kala hazırlayın. Hastanede gerekli olabilecek tüm eşyaların valizinizde olduğundan emin olun. Doğum sancıları geldiğinde eşiniz sizden daha çok panikleyecektir. Bu nedenle eşinizi doğum anına hazırlamaya çalışın ve sancılar geldiği anda mümkün olduğu kadar sakin kalın.

  • Nefes almayı unutmayın;

Doğru nefes almak, hayatın her alanında avantaj sağlar. Özellikle doğum sırasında nefesleriniz kontrol etmeyi öğrenin. Derin nefes alıp vermek, sakinleşmenizi sağlayacak ve doğuma konsantre olmanızı kolaylaştıracaktır. Normal doğum gerçekleşmeden iki ay önce, nefes egzersizleri yapabilirsiniz.

You may also read!

Bebek Bakımında Püf Noktalar

Bebeğiniz doğmadan önce onun bakımıyla ilgili yardım almanız ve bilinçli olmanız doğumdan sonraki sürecin çok daha geçmesini sağlar ve

Devamını Oku...

En Çok Kullanılan Yenidoğan Bebek Kremleri

Yenidoğan bebekler, hayata uyum sağlarken ciltlerinde bazı problemler meydana gelebilir. Bu problemler güneşten, pişikten, genetik faktörlerden ya da herhangi

Devamını Oku...

Yaz Anneleri Bebek Bakımında Bu Noktalara Dikkat Etmeli

Bebeğiniz yaz aylarında doğmuşsa, bakımı biraz daha zor olacaktır. Yeni doğan bebeğiniz üşüyecek diye kat kay giydirmeniz ya da

Devamını Oku...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Bebeğim Büyürken 2017