Pişik, Pişikten Korunma ve Pişik Tedavisi

In Bebek Bakımı, Bebek Sağlığı

Pişik, bebeklerde en çok rihatsızlık, huzursuzluk oluşturan durumların başında gelen bir sağlık problemidir. Halk arasında pişik olarak adlandırılan bu durum tıbbi olarak “amonyak dermatiti” olarak tanımlanmaktadır.

Amonyak, ciltlerde tahriş edici özelliği olabilen bir maddedir. Özellikle bebek cildi gibi çok nazik ve narin yapıya sahip olan ciltlerde daha hızlı tepki vermektedir. Sürekli kapalı ortamda kalan ve kullanılan bezlerle hava alma özelliği azalan bölgelerde amonyak hızla ciltte tahrişe sebep olabilir.

Yukarıda da söylediğimiz gibi pişik oluşumunun ana faktörü amonyaktır. Özellikle kakada ve idrarda bulunan amonyak ciltte pişiğe sebep olur. Bebeğin bezinin kakadan hemen sonra alınmaması ve idrarla dolan bezin sık sık değiştirilmemesi pişiğin ana nedenidir.

Pişik oluşumu nasıl önlenebilir?

Herhangi bir hastalığı yada olumsuz durumu tedavi etmenin en etkili yolu, durum ortaya çıkmadan önce önlem alınmasıdır. Bu nedenle pişik tedavisinin en etkili yolu da oluşmasını önlemeye yönelik tedbirler almaktır. Bunların en önemlisi bebeğin bezinin fazla bekletmeden alınması kakanın bebeğin teni ile temasının mümkün olduğunca kısa tutulmasıdır. Bunların dışında aşağıdaki yöntemler pişik oluşumunu önlemede önemli yer tutmaktadır,

  • Bebeğin poposu, mümkün olduğunca kuru tutmaya çalışılmalıdır.
  • Bezler popoda fazla tutulmamalı ve kısa aralıklarla değiştirilmelidir,
  • Bez değişimi sırasında popo su ile yıkanmalı ve sonrasında kurulanmalıdır.
  • Bez değişimlerinde kısa süre popo açıkta bırakılarak poponun havalanması sağlanmalıdır. (Bebeği üşütmemeye dikkat edilmelidir)
  • Yenilen gıdalar pişik oluşumunu tetikleyebilir. Böyle bir durumdan şüpheleniyor iseniz doktorunuzla görüşmelisiniz.
  • Özellikle hastalık dönemlerinde düşen vücut direnci nedeni ile pişik oluşumu tetiklenebilir. Bu nedenle ishal durumlarında kaka yapar yapmaz bebeğin alt değişimi yapılmalıdır.
  • Yine bazı mantarlar da pişk oluşumuna sebebiyet verebilir. Bu durumda doktorunuz ile görüşmeniz faydalı olacaktır.
  • Rutin olarak her bez değişiminde pişik kremi olarak eczanelerde satılan kremlerin kullanılması pişik oluşumunu en aza indirecektir.

Bebeklerde pişik tedavisi

Pişik oluştuktan sonra pişik tedavisindeki en önemli basamak hijyen kurallarına dikkat etmektir. Bunun yanında “korunma” korusunda eksik yaptığınız yada yanlış yaptığınız noktaları tespit ederek düzeltmelisiniz. Pişik tedavisi aşamalaında “çinko” ve “E vitamini” içeren kremlerin kullanılması pişiğin iyileşme süresini kısaltacak uygulamalardan bir tanesidir. Özellikle geniş alanlara yayılan ve bebeğinizi ciddi anlamda huzursuz eden pişiklerde doktorunuza danışarak tedaviyi şekillendirmeniz daha akılcı olacaktır.

You may also read!

Bebek Bakımında Püf Noktalar

Bebeğiniz doğmadan önce onun bakımıyla ilgili yardım almanız ve bilinçli olmanız doğumdan sonraki sürecin çok daha geçmesini sağlar ve

Devamını Oku...

En Çok Kullanılan Yenidoğan Bebek Kremleri

Yenidoğan bebekler, hayata uyum sağlarken ciltlerinde bazı problemler meydana gelebilir. Bu problemler güneşten, pişikten, genetik faktörlerden ya da herhangi

Devamını Oku...

Yaz Anneleri Bebek Bakımında Bu Noktalara Dikkat Etmeli

Bebeğiniz yaz aylarında doğmuşsa, bakımı biraz daha zor olacaktır. Yeni doğan bebeğiniz üşüyecek diye kat kay giydirmeniz ya da

Devamını Oku...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Bebeğim Büyürken 2017