Rahat Bir Hamilelik Geçirmek İçin Tavsiyeler

In Hamilelik

Hamilelik dönemi oldukça hassas ve keyifli bir dönemdir. Bu dönemin güzel bir biçimde geçirilmesi, annelere ileriye dönük güzel hatıralar sağlamaktadır. Ayrıca bebeğin hem zihinsel hem de fiziksel gelişimi açısından rahat bir hamilelik çok önem taşımaktadır. Hamilelik döneminin kaliteli bir biçimde geçirilmesi için sadece annelere değil, çevresindekilere de görevler düşmektedir.

Rahat Bir Hamilelik Geçirmek İçin Anneye Düşen Görevler;

 • Anneler mümkün olduğunca stresten uzak durmalıdır. Olabilecek tüm sorunlar karşısında rahat kalabilmek, bebeğin stres yaşamaması için önemlidir.
 • Beslenmelerine dikkat etmek de annelerin temel görevlerindendir. Doktorların önerdiği vitamin ve mineraller mutlaka alınmalıdır. İlk üç aydaki bulantılar için nane, limon gibi yiyecekler hafifletici olabilir. Beşinci aydan sonra limon, baharat vb. asidik yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Aksi takdirde mide yanması sorunu ile karşılaşılabilir.
 • Alkol ve sigara gibi kötü alışkanlıklarından kurtulmayan bayanlar anne olmayı düşünmemelidir. Her iki madde de hamilelikte bebekler için çok zararlıdır. Ayrıca düşüğe neden olan ciddi bağımlılık maddeleridir.
 • Rahatlatıcı müzikler dinlemek, kitap okumak hem anneye hem de bebeğe kendini iyi hissettirecektir. Mutlaka denemelisiniz.
 • Hamilelik süresince anneler belirli sürelerde yürüyüşler yapmalıdır. Bu yürüyüşler hem anneyi rahatlatır hem de doğum sürecini kolaylaştırır.

Rahat Bir Hamilelik Geçirmek İçin Diğer Bireylere Düşecek Görevler:

 • Annenin üzüleceği, sorun yaşayacağı durumdan anne uzak tutulmalıdır.
 • Annenin beslenmesi için çevresindeki bireyler destekleyici olmalıdır. Mümkün olduğunca sağlıklı yiyecekler sağlanmalıdır.
 • Anne adaylarına ağır görevler verilmemelidir. Bu hem anneyi yorar hem de bebeğin kaybına neden olabilir.
 • Annenin olası durumlarda kullanacağı ilaçlar , diğer yetişkinler tarafından kontrol edilmelidir. Annenin gözünden kaçan bir durumda yanlış ilaç kullanımı hem anneyi hem de bebeği etkiler.
 • Doğuma hazırlık süreci yaklaştığında doğum çantasının hazırlanması, doğum organizasyonu gibi görevler anne tarafından değil çevresindekiler tarafından üstlenilmelidir. Anneyi yoracak görevlerden kaçınılmalıdır.
 • Anne adayının yanında sigara tüketimi yapılmamalıdır. Aksi takdirde hem annenin hem de bebeğin sağlığı olumsuz yönde etkilenecektir.
 • Anne karnındaki bebeğin gelişimi düzenli aralıklarla kontrol edilmelidir. Bunun için aylık periyodlar şeklinde doktor kontrolüne gitmelisiniz. Kontrollerin takibini de diğer ebeveynler üstlenebilir. Çünkü hamilelik dönemlerinde bayanlarda unutkanlık söz konusu olabilmektedir.

Tüm bu önerileri toparladığımızda, hamilelik süreci herkes açısından fedakarlık isteyen bir süreçtir. Bu sürecin kaliteli bir şekilde geçirilmesi çok önemlidir. Tüm annelerin sağlıklı ve rahat bir hamilelik geçirmelerini ümit ediyoruz.

You may also read!

Bebek Bakımında Püf Noktalar

Bebeğiniz doğmadan önce onun bakımıyla ilgili yardım almanız ve bilinçli olmanız doğumdan sonraki sürecin çok daha geçmesini sağlar ve

Devamını Oku...

En Çok Kullanılan Yenidoğan Bebek Kremleri

Yenidoğan bebekler, hayata uyum sağlarken ciltlerinde bazı problemler meydana gelebilir. Bu problemler güneşten, pişikten, genetik faktörlerden ya da herhangi

Devamını Oku...

Yaz Anneleri Bebek Bakımında Bu Noktalara Dikkat Etmeli

Bebeğiniz yaz aylarında doğmuşsa, bakımı biraz daha zor olacaktır. Yeni doğan bebeğiniz üşüyecek diye kat kay giydirmeniz ya da

Devamını Oku...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Bebeğim Büyürken 2017