Sağlıklı Bebek Yetiştirmenin Püf Noktaları

In Bebek Gelişimi

Sağlıklı bebek yetiştirmek her annenin ve babanın hayalidir. Ebeveynler doğum anından itibaren bebeğin sağlıklı olarak gelişmesi için her şeyi yaparlar. Ancak bunun için bazı önemli detaylarının bilinmesi gerekir. Bir bebeğin sağlıklı olabilmesi için 0-3 yaş arası çok önemlidir. Bebekler beyinlerinin büyük bir kısmının gelişimini bu dönemde tamamlar. Hatta beyinleri yetişkinlerin büyüklüğüne 3 yaşına kadar ulaşabilir. Bu nedenle bu dönemde yapılacak her hata ileride çocuğunuzun kişiliğini ve sağlıklı gelişimini olumsuz etkileyecektir. Özellikle kesintisiz uyku, sağlıklı beslenme ve iyi bakılma gibi durumlar sağlıklı bir bebek yetiştirebilmeniz için oldukça önemlidir.

Bebeğinizin sağlıklı olup olmadığını anlayabileceğiniz ve onu sağlıklı olarak yetiştirebileceğiniz önerilere bir göz atalım;

Sağlıklı bir bebek yetiştirmek için yapılması gerekenler nelerdir;

  • Bebekler uyuyarak büyüdükleri için kesintisiz bir gece uykusu en az düzenli ve sağlıklı bir beslenme kadar önem taşır.

  • Bebeğinizin sağlıklı ve kaliteli şekilde uyuyabilmesi için en kaliteli bebek bezini kullanmanız gerekir. Altının ıslaklığından rahatsız olmayan bebekler kesintisiz olarak uyuyacak ve sağlıklı büyüyecektir.

  • Sağlıklı bebek yetiştirmek istiyorsanız onu sevdiğinizi göstermeniz gerekir. Ona yumuşak bir ses tonuyla şarkılar söyleyebilir, hikayeler anlatabilir ve dokunarak sevginizi hissettirebilirsiniz.

  • Anne sütünden sonra bebeğinizi sağlıklı beslenmeye alıştırarak, küçük yaşta bu alışkanlığı kazandırabilir ve gelişimine büyük ölçüde katkı sağlayabilirsiniz.

  • Hisleri çok kuvvetli olan bebeklerinizi eşinizle tartıştığınızda, üzüldüğünüzde ve ağladığınızda bunu mutlaka hissedecektir. Bu nedenle eşinizle kavga ederken ya da tartışırken, bu durumu bebeğinizin duymadığından emin olmalısınız.

  • Her bebek kendine göre farklı gelişim gösterecektir. Ancak kendi bebeğinizin gelişim için bir pedagogdan yardım alabilir ve gelişimini bir uzman yardımı ile takip ederek, doğru şekilde yönlendirebilirsiniz.

  • Sağlıklı bebek için gelişimi takip edilmelidir. Bu nedenle bebeğinizin gelişimini mutlaka 3 ayda bir takip edin ve bir yere not alın.

  • Kaygılı, takıntılı ve huzursuz bir bebek istemiyorsanız ona korumacı davranmayın. Kaygılı ve takıntılı olmamak, onun öz güvenli yetişmesini sağlayacaktır çünkü bebekler gelişim döneminde çevresindeki insanları örnek alırlar.

  • Bebeğinizin nasıl yaşayacağına ve ne yapacağına siz karar vermeyin. Onun kendini yönetmesine izin verin.

You may also read!

Bebek Bakımında Püf Noktalar

Bebeğiniz doğmadan önce onun bakımıyla ilgili yardım almanız ve bilinçli olmanız doğumdan sonraki sürecin çok daha geçmesini sağlar ve

Devamını Oku...

En Çok Kullanılan Yenidoğan Bebek Kremleri

Yenidoğan bebekler, hayata uyum sağlarken ciltlerinde bazı problemler meydana gelebilir. Bu problemler güneşten, pişikten, genetik faktörlerden ya da herhangi

Devamını Oku...

Yaz Anneleri Bebek Bakımında Bu Noktalara Dikkat Etmeli

Bebeğiniz yaz aylarında doğmuşsa, bakımı biraz daha zor olacaktır. Yeni doğan bebeğiniz üşüyecek diye kat kay giydirmeniz ya da

Devamını Oku...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Bebeğim Büyürken 2017