Sağlıklı Çocuk Gelişimi İçin 5 Altın İpucu

In Çocuk Gelişimi

Her ebeveyn çocuklarının gelişimlerinin sağlıklı ve doğru olmasını ister. Bunun için çaba gösterir. Ancak çocuk gelişimi için okuduğumuz pek çok kitap bizi yanlış yönlendirebilir. Çocuğunuzun sağlıklı olarak gelişmesine katkıda bulunmak istiyorsanız, aşağıdaki önerilerimizi uygulamanızı tavsiye ederiz.

Sağlıklı çocuk gelişimi ip uçları;

Disiplin uygularken adil ve tutarlı olmaya özen gösterin;

Çocuklarınıza hayır demeyi ve hayır kelimesinin ne anlama geldiğini öğretmelisiniz. Ona yapmaması gereken bir davranışı söylediğinizde, ısrar edecektir. Bu ısrarlar karşısında tutarlı olmanız, topluma yararlı bir birey olmasına yardımcı olacak ve kişiliğinin gelişmesine katkıda bulunacaktır. Son zamanlarda doğru kullanılan hayır kelimesi “vitamin H” olarak adlandırılmaktadır.

Eleştiri yaparken öz güvenini sarsmayın;

Çocuklarınıza olumsuz davranışları konusunda eleştiri yapabilirsiniz. Ancak her davranışında öfke ve eleştiri gösterirseniz, kendine olan güveni azalacaktır. Bu nedenle öfkelenemeden anlatmaya ve sürekli olarak eleştirmemeye özen gösterin. Yaptıklarını sebep ve sonuç ilişkisi ile anlatırsanız sizi daha iyi anlayacaktır. Bu durum çocuk gelişimi için oldukça önemlidir. Özellikle çocuklarınızı başkalarının yanında eleştirmemeye ve ona bağırmamaya dikkat etmelisiniz.

Sarılmak ve sevgi göstermek onun gelişimi için önemli;

Çocuklarınızın gelişim sürecinde onu aşağılamak, onu sevmediğinizi söylemek ve onu başkaları ile kıyaslamak oldukça yanlıştır ve bu durumu yaşayan çocuklar, duygusal zedelenme yaşarlar. Oysa ki çocuğunuzu değil, yaptığı olumsuz davranışı eleştirmeniz gerekir. Eğer mutlu ve olumlu bir çocuk yetiştirmek istiyorsanız, onu sürekli olarak sevdiğinizi söyleyin ve ona sık sık sarılın. Özellikle 2 yaş ve 4 yaş sendromu dönemlerinde onlara bağırmak yerine ona sarılmayı deneyin. Bu sayede tüm tehlikeli süreçleri olumlu olarak ve kısa bir sürede atlatacaksınız.

Çocuğunuzun fikrini almaktan çekinmeyin;

Özellikle çocuklarınız için alışveriş yapıyorsanız, henüz çocukken zevklerinin ve özgüveninin gelişmesini sağlamak için onun fikrini mutlaka alın. ‘Sence bu nasıl’, ‘bu kıyafet sana yakışır mı’, ‘bunu beğendin mi’ gibi sorular ile onun karakter gelişimini olumlu etkileyebilirsiniz.

Çocuklarınızla kaliteli vakit geçirin;

Çalışan anne baba da olsanız, onunla güzel ve doyurucu vakit geçirmeye önem vermelisiniz. Sağlıklı çocuk gelişimi için her gün 45 dakika ile 1 saat arasında bir süre içinde oyun vakti yapın. Ancak bu süreye herkesin katılmasına ve herkesin zevk almasına dikkat etmeniz gerekir. Oynadığınız oyunun önemi yoktur. Burada önemli olan çocuğunuzla kaliteli vakit geçirmektir.Bu bağlamda Çocugunuzla kaliteli zaman geçirmenin püf noktaları yazımıza göz atmanızı öneriyoruz.

You may also read!

Bebek Bakımında Püf Noktalar

Bebeğiniz doğmadan önce onun bakımıyla ilgili yardım almanız ve bilinçli olmanız doğumdan sonraki sürecin çok daha geçmesini sağlar ve

Devamını Oku...

En Çok Kullanılan Yenidoğan Bebek Kremleri

Yenidoğan bebekler, hayata uyum sağlarken ciltlerinde bazı problemler meydana gelebilir. Bu problemler güneşten, pişikten, genetik faktörlerden ya da herhangi

Devamını Oku...

Yaz Anneleri Bebek Bakımında Bu Noktalara Dikkat Etmeli

Bebeğiniz yaz aylarında doğmuşsa, bakımı biraz daha zor olacaktır. Yeni doğan bebeğiniz üşüyecek diye kat kay giydirmeniz ya da

Devamını Oku...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Bebeğim Büyürken 2017