Şeker Yükleme Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

In Hamilelik

Hamilelikte şeker yükleme testi, son zamanların en çok merak edilen ve kafa karıştıran sorularından biridir. Bebeklerine hiçbir şekilde zarar gelmemesini isteyen anneler, şeker yükleme testinde verilen 50 ya da 75 gram şekerin, bebeklerine zarar vermesinden kokarlar. Aslında şeker yükleme testi dünyaca kabul görmüş olan uluslararası bir uygulamadır. Bu uygulamanın kesinlikle herhangi bir riski bulunmamaktadır. Anne adayının hamilelik döneminde bir gün içinde tükettiği şeker miktarı zaten 50 gramdan fazladır. Bu nedenle şeker yükleme testinde verilen bu şeker miktarı ne anneye ne de bebeğe zarar vermez.

Hamilelikte şeker yükleme testi neden yapılır;

Normal zamanlarda vücut, yediğimiz karbonhidratlardan aldığımız şekeri pankreastan salınan insülin hormonu ile kana karışmasını sağlar. İnsülin hormonu kandaki şeker seviyesini dengelemekle görevlidir. Hamilelik döneminde ise bu hormon görevini yerine getirirken biraz zorlanır çünkü diğer hormonlar devreye girmiştir. Bu nedenle bazı anne adaylarında hamilelik şekeri adı verilen bu geçici durum ortaya çıkabilir. Bu durum ise hamilelikte şeker yükleme testi yapılarak belirlenir.

Şeker yükleme testi ne zaman yapılır;

Bu test genel olarak hamileliğin 24 ve 28. Haftalarında uygulanır. Ancak anne adayında hızlı kilo alma, sık sık idrara çıkma ve çok fazla su içme gibi çeşitli şeker hastalığı belirtileri varsa, 20. Haftadan sonra şeker yükleme testi yapılmalıdır.

Şeker yükleme testi nasıl yapılır;

  • Bu testin ilk aşamasında kolunuzdan plastik bir iğne batırılır ve 2 saat boyunca kalması sağlanır. Bu süre içinde başka hiçbir iğne girişi olmaz. Ardından aç ya da tok karnına fark etmeden anne adayına 50 ile 70 gram arasında glikoz yüklemesi yapılır. Bu yüklemeden 1 saat sonra ise anne adayının kanına bakılır. Kan şekeriniz 140’ın altındaysa herhangi bir sorun yok demektir ancak 140’ın üzerinde olduğu durumlarda, ikinci bir yükleme testi uygulanır.

  • İkinci yükleme testinde anne adayının 8 saat boyunca aç olması gerekir. Bu teste ilk olarak açlık şekerine bakılır. Açlık şekerinin 95 mg ve altı olması gerekir. Testin ikinci adımında ise 100 mg glikoz, anne adayına saat başı olmak üzere üç kez içirilir ve bir saat sonra kandaki şeker miktarı ölçülür. Buna göre anne adayında hamilelik şekeri olmaması için ilk yüklemenin sonunda kandaki şekerin 180 mg, ikinci yüklemenin sonunda 155 mg ve üçüncü yüklemenin sonunda 140 mg olması gerekir.

Anne adayında hamilelik şekeri tespit edildiyse, uzman bir diyetisyen ile görüşülerek beslenme programı oluşturulmalıdır.

You may also read!

Bebek Bakımında Püf Noktalar

Bebeğiniz doğmadan önce onun bakımıyla ilgili yardım almanız ve bilinçli olmanız doğumdan sonraki sürecin çok daha geçmesini sağlar ve

Devamını Oku...

En Çok Kullanılan Yenidoğan Bebek Kremleri

Yenidoğan bebekler, hayata uyum sağlarken ciltlerinde bazı problemler meydana gelebilir. Bu problemler güneşten, pişikten, genetik faktörlerden ya da herhangi

Devamını Oku...

Yaz Anneleri Bebek Bakımında Bu Noktalara Dikkat Etmeli

Bebeğiniz yaz aylarında doğmuşsa, bakımı biraz daha zor olacaktır. Yeni doğan bebeğiniz üşüyecek diye kat kay giydirmeniz ya da

Devamını Oku...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Bebeğim Büyürken 2017