Sorunsuz Bir Lohusalık İçin Neler Yapılmalı?

In Anne Sağlığı

Lohusalık, doğumdan sonra kadın üremi sistemlerinin hamilelik öncesi duruma dönüşün gerçekleştiği 1,5 2 aylık süreçtir. Bu dönemde yine hormonal değişikliklerle beraber uterus ve kadın genital organlarında geçmişe döndürmeye, kendini yeni üreme formuna hazırlama sürecine girer. Bu hormal değişiklikler sonucunda yine yeni annede bazı değişiklikler, hassaslaşma, alınganlık ve sinirlilik gibi durumlar görülebilir.

Lohusalık dönemiinde dikkat edilmesi gerekneler

Öncelikle bu olayın fizyolojik bir olay olduğunu unutmamanız ve kendinizi “hasta” olarak nitelendirmemeniz gerekmektedir. Siz, lohusalık döneminde her kadının geçirdiği normal bir sürece girdiniz.

Hijyene dikkat edin,

Lohusalık döneminin başlangıcında gerek sezeryan gerekse normal doğum yapın genital bölgeniz enfeksiyonlara karşı hassastır. Bir süre genital akıntılarınızn devam etmesi genital bölgenin aşırı nemli olması sizi enfeksiyonlara yatkın hale getirecektir. Bu nedenle çamaşırlarını sık sık değiştirin ve hijyene maksimum seviyede dikkat edin. Sezeryan ile doğım yapmadıysanız eğertaburcu olduktan sonra duş almanızda sorun yoktur. Sezeryan ile doğum sonrasında doktorunuzun açık yarayı kapatma tekniğine göre banyo yapabilme süreniz değişebilir. Sezeryan kesisi üzerine bantlama yapıldı ise yine taburculuktan sonra duş alabilirsiniz. Bu nedenle mutlaka doktorunuz ile bu konuyu görüşmelisiniz.

Sezeryan doğumlardan sonra yara bakımına ve hareketlerinize azami dikkat edin.

Yara bakımınıza dikkat etmeniz enfeksiyonları önlemede çok önemlidir. Duştan sonra bölge nemli bırakılmamalı, ve batikon ile pansumanlar aksatılmadan yapılmalıdır. Eğilip kalkma hareketlerine dikkat edilmeli ilk günler yapılmamalıdır. Sezeryan bölgesinde akıntı kötü kokı ve kızarıklık enfeksiyon göstergesidir. Bu gibi durumlarda hemen doktorunuza danışmalısınız.

Bu dönemde cinsel ilişki yok,

Hem yeni doğum yapmanız hemde enfeksiyonlara karşı aşırı hassas olmanız nedeni ile bu dönemde cinsel ilişkide bulunmamalısınız. Bu dönemde akalanılacak enfeksiyonun iyileşmesi oldukça uzun zaman alabilir.

Ev içerisinde yürüyün

Ev içerinde kısa mesafeler yürüyün bu dönemi sürekl yatarak değil kuvvet gerektirmeden küçük işler ve yürüyerek geçirmeniz sizin faydanıza olacaktır. Merdiven çıkmanız gerektiğinde küçük adımlarla ve gerekirse dinlenerek merdivenleri çıkın.

Beslenme

Beslenmenize dikkat edin. Yeterli miktarda protein almanız yara iyileşmesini hızlandıracaktır. Bu dönemde özellikle sezeryan ile doğum yapan anneler kabızlıktan kaçınmalıdır. Lifli ve sulu gıda alımı arttırılmalıdır. Yeterince sıvı alımına dikkat edilmelidir.

Ağrılar

Doğum sonrasında rahmin (Uterus) eski haline dönme çabaları sırasında uterus kasılmaları oluşur. Bu kasılmalar zaman zaman karın ağrılarına sebep olabilir. Bu ağrılar sizi çok rahatsız etmiyorsa ağrı kesici kullanmaktan kaçının. Eğer sizi rahatsız eden ağrı olması durumunda doktorunuza danızşın ve sadece onun önerdiği ilaçları kullanın. Unutmayınız, anne sürü sayesinde kullandığınız her ilaç bebeğe de geçecektir. Yine bu ağrılar veya sezeryan ağrıları neden ile bebeğinizi emzirmekten kesinlikle vazgeçmeyin. Bu dönem bebeğin emmeyi kavraması ve bebeğinizin emme alışkanlığı kazanması için son derece önemli bir dönemdir.

Duygusal değişimler

Yine lohusalık döneminde duygusal değişiklikler gözlemlenmektedir. Bu değiliklikler aşırı yoğun yaşanıyor ise ve uzun sürdüğünü düşünüyorsanız Mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Bu kadar yoğun duygusal değişiklikler doğum sonrası depresyon (postpartum depresyon) habercisi olabilir.

Doktor kontrollerinizi aksatmayın

En önemli konu belkide bu. Lohusalık döneminde doktorunuzun önerdiği zamanlarda kontrollerinizi aksatmayın. Bu kontroller lohusalık döneminde oluşabilecek sorunların erken tespiti için çok önemlidir. Bu nedenle doktor kontrollerinizi ciddiye alın ve aksatmayın.

 

You may also read!

Bebek Bakımında Püf Noktalar

Bebeğiniz doğmadan önce onun bakımıyla ilgili yardım almanız ve bilinçli olmanız doğumdan sonraki sürecin çok daha geçmesini sağlar ve

Devamını Oku...

En Çok Kullanılan Yenidoğan Bebek Kremleri

Yenidoğan bebekler, hayata uyum sağlarken ciltlerinde bazı problemler meydana gelebilir. Bu problemler güneşten, pişikten, genetik faktörlerden ya da herhangi

Devamını Oku...

Yaz Anneleri Bebek Bakımında Bu Noktalara Dikkat Etmeli

Bebeğiniz yaz aylarında doğmuşsa, bakımı biraz daha zor olacaktır. Yeni doğan bebeğiniz üşüyecek diye kat kay giydirmeniz ya da

Devamını Oku...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Bebeğim Büyürken 2017