Spiral Nedir ve Nasıl Kullanılır

In Anne Sağlığı

Spiral, ucunda bir ip bulunan, plastik ya da metalden yapılan rahim içi aracı olarak tanımlanabilir. Bu aracın görevi; yumurtanın rahim içine yerleşmesinin önlenmesi, spermlerin yumurtanın yanına gitmesinin önlenmesi ve döllenme olsa bile rahim yapısını bozarak yumurtanın rahim içine yerleşmesini engellemesi şeklinde sıralanabilir.

Spiral neye benzer ve nasıldır;

Spiral 2 ya da 3 santim boyunda olan, T şeklindeki metallerdir. Bu metallerin etrafında bakır teller sarılıdır. Bu bakırların en önemli görevi, rahmin içine spermlerin girmesini önlemektir. Bu aletler hormonlu olarak yapılabilir. Bu hormonlar, rahmin içindeki doğal hormonların artmasını sağlayarak, döllenmeyi engeller niteliktedir.

Spiral kullanırken hangi durumlara dikkat edilmesi gerekir;

Bu aletin genel olarak 10 yılda bir değiştirilmesi gerekir. Aynı zamanda spiral kullanan bayanların yılda en az bir kez olmak üzere iki kez kontrole gitmesi şarttır. Bu kontrollerde spiralin ucunda olan ipin düşüp düşmediği ve spiralin kayıp kaymadığı tespit edilir. Yerinden oynamış olan spiraller genel olarak korumaya devam eder ancak koruma oranı azalmaktadır. Bu nedenle yenisinin takılmasını isteyebilirsiniz. Bu kontroller sırasında spirallerin düşüp düşmediğine de bakılmaktadır.

Spirallerin koruma oranı nedir;

Dünyada bilinen en iyi doğum kontrol yöntemi spirallerdir. Bunların koruma oranı %100 olmasa bile oldukça yüksektir. Pek çok kadın tarafından tercih edilen bu spirallerin hormonlu ya da sadece bakırdan oluşan iki çeşidi bulunmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda spirali olan kadınların yalnızca %3’lük bir kısmı hamile kalmıştır. Hormonsuz olan spirallerin 10 yılda bir değiştirilmesi gerekirken hormonlu olanların ise 3 yılda bir değiştirilmesi gerekir. Bu sürelerin sonunda içlerinde bulunan bakır koruma özelliğini yitirir ve korunma oranı düşer. Bu nedenle kullanım sürelerine uymak çok önemlidir.

Spirallerin avantajı var mıdır;

Bu aletlerin en büyük avantajı uzun süreli olarak kullanılabilmesidir. Hormon ya da implant ile korunmak isteyenler, bu yöntemler uzun süreler kullanamazlar. Aynı zamanda bazı hastalıkları varsa yine bu yöntemleri kullanmak imkânsız hale gelir. Ancak spiral için böyle ir kısıtlama yoktur ve her kadın bunu kullanabilir. Bununla birlikte spiraller, geri dönülebilir özelliktedir. Bunlar çıkarıldıktan bir adet dönemi sonrasında hamile kalınabilir.

You may also read!

Bebek Bakımında Püf Noktalar

Bebeğiniz doğmadan önce onun bakımıyla ilgili yardım almanız ve bilinçli olmanız doğumdan sonraki sürecin çok daha geçmesini sağlar ve

Devamını Oku...

En Çok Kullanılan Yenidoğan Bebek Kremleri

Yenidoğan bebekler, hayata uyum sağlarken ciltlerinde bazı problemler meydana gelebilir. Bu problemler güneşten, pişikten, genetik faktörlerden ya da herhangi

Devamını Oku...

Yaz Anneleri Bebek Bakımında Bu Noktalara Dikkat Etmeli

Bebeğiniz yaz aylarında doğmuşsa, bakımı biraz daha zor olacaktır. Yeni doğan bebeğiniz üşüyecek diye kat kay giydirmeniz ya da

Devamını Oku...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Bebeğim Büyürken 2017