Suda Doğum Hakkında Merak Edilenler

In Hamilelik

Suda doğum, son zamanların en popüler doğum şeklidir ve pek çok anne adayı tarafından tercih edilmektedir. Bunun nedeni suda doğumun çok daha rahatlatıcı olması ve daha kolay gerçekleşmesidir. Bu doğum şekli hakkında merak edilen çok konu vardır. Merak edilen tüm detayları açıklayalım;

Suda doğum nedir;

Suda doğum, annenin doğum anından başlayarak ılık bir su içerisinde doğumu yapması anlamına gelir. Bu doğum iki şekilde gerçekleşir.

 • Birincisi; anne sancıları başladığı anda suya girer ve doğum gerçekleşeceği zaman hastaneye alınır. Doğum hastanede gerçekleşir.
 • İkincisi ise; sancılar başladığı andan itibaren doğumun gerçekleşmesine kadar uygulana yöntemdir.

Suda doğum nasıl yapılmalıdır;

Bu doğum şeklinin faydası olduğu kadar zararları da vardır. Herhangi bir sorun yaşanmaması açısından bu doğumun mutlaka uzman bir hekim tarafından yapılması gerekir. Bu doğum bebek ters geliyorsa, doğumda risk varsa, anne adayında astım, bronşit, kalp, tansiyon ve şeker gibi hastalıklar bulunuyorsa gerçekleşmez. Bu nedenle herhangi bir olumsuz durum yaşamamak için doktorunuzdan onay almanız gerekir.

Suda doğumun tarihçesi nedir;

Suda doğum ilk olarak Fransa’da ve 1803 yılında keşfedilmiştir. İlk kez keşfedilmesi ise doğum yapan bir kadının ağrılarını azaltmak için doğum sırasında sıcak suyun içine girmesi ile olmuştur. Bu dönemde sonra Avrupa’da hızla yayılmış ve bugün ki önemini kazanmıştır.

Suda doğumun faydaları nelerdir;

 • Suda doğum anne adayının sancılarını azaltır.
 • Bebek anne karnındaki sudan çıkıp tekrar suya girdiği için ortama daha çabuk uyum sağlar ve daha az ağlar.
 • Anne adayının vajinası daha çabuk açılır ve doğum daha rahat gerçekleşir.
 • Anne adayının ılık su içinde kan akışı arttığı ve damarları daha çok gevşediği için bebek daha fazla oksijen alabilir.
 • Suda doğum süresi normal doğumlara göre çok daha kısadır. Bu süre 3 ya da 4 saat daha kısa olarak tespit edilmiştir.
 • Bu doğumdan sonra bebeklerin emzirilmesi çok daha kolay olur.
 • Bu doğumdan sonra bebek gelişimde herhangi bir sorun yaşanmaz.

Suda doğumun zararları nelerdir;

 • Bu doğumdan sonra bebeklerin ciğerine su dolma riski vardır. Bazen bu suyu atamayabilirler ve boğulma tehlikesi yaşayabilirler.
 • Bebekler sudan bazı mikroplar alabilir ve enfeksiyon ile karşılaşılabilir.

You may also read!

Bebek Bakımında Püf Noktalar

Bebeğiniz doğmadan önce onun bakımıyla ilgili yardım almanız ve bilinçli olmanız doğumdan sonraki sürecin çok daha geçmesini sağlar ve

Devamını Oku...

En Çok Kullanılan Yenidoğan Bebek Kremleri

Yenidoğan bebekler, hayata uyum sağlarken ciltlerinde bazı problemler meydana gelebilir. Bu problemler güneşten, pişikten, genetik faktörlerden ya da herhangi

Devamını Oku...

Yaz Anneleri Bebek Bakımında Bu Noktalara Dikkat Etmeli

Bebeğiniz yaz aylarında doğmuşsa, bakımı biraz daha zor olacaktır. Yeni doğan bebeğiniz üşüyecek diye kat kay giydirmeniz ya da

Devamını Oku...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Bebeğim Büyürken 2017