Tüp Bebek Nasıl ve Kimlere Uygulanır?

In Hamilelik

Tüp bebek, tıpta bir tedavi yöntemi olarak kabul edilmektedir. Bu yöntem gebelik şansı olmayan kişiler için uygulanır. Aynı zamanda gebelik şansı bazı nedenlerden dolayı çok az olan kişiler için de uygundur. Bu yöntem dünyada bebek sahibi olmak için pek çok ailenin başvurmuş olduğu bir yöntemdir. Bu yöntem ile hamile kalma ihtimali, ilk çıktığı yıllara göre oldukça fazladır.
İlk tüp bebek 1978 yılında, İngiltere’de dünyaya gelirken, ülkemizdeki ilk tüp bebek ise 1989 yılında dünyaya gelmiştir. Zaman içinde bu yöntem farklı aşamalarla uygulanmaya başlaması ile birlikte oldukça gelişmiştir ve bugün, dünya üzerinde yüzlerce çift tüp bebek yöntemi ile bebek sahibi olabilmektedir.

Tüp bebek nedir;

Tüp bebek yöntemi, anneden alınan yumurtanın babadan alınan sperm ile hijyenik koşullarda ve laboratuvar ortamında birleştirilmesi, ardından anne rahmine yerleştirilmesi şeklinde yapılır. Bu yöntemin alanındatecrübeli ve uzman olan kişiler tarafından gerçekleştirilmesi, başarı oranını arttırmaktadır.

Tüp bebek ne kadar sürede gerçekleştirilir;

Bu yöntemin kısa ve uzun olmak üzere belirli süreleri mevcuttur. Kısa dönemdeki tedavi süresi genellikle 15 gündür. Uzun dönemdeki tedavi süresi ise bir ay kadar sürmektedir. Ancak bu süre, kişilere ve kısırlık nedenlerine göre değişiklik gösterebilir.

Tüp bebek yönteminin aşamaları nelerdir;

Tüp bebek yöntemi aşamalar şeklinde yapılmaktadır. Bu aşamaları şu şekilde belirtebiliriz;

  • Muayene aşaması; bu aşamada çiftlerin muayeneleri yapılır ve kısırlık öyküleri belirlenir. Bu yöntem için bütün faktörler masaya yatırılarak değerlendirilir.
  • Yumurtalıkların uyarılması; bu aşamada ise anne adayının yumurtalıklarının arttırılması amaçlanmaktadır. Bu nedenle 15 gün süre ile anne adayı ilaç kullanmalıdır. Ayrıca bu dönemde sık sık yumurtalıkların durumu kontrol edilmelidir.
  • Yumurtaların toplanması; bu aşamada anne adayının yumurtaları çatlatılır ve toplanır. Toplama işlemi yaklaşık olarak 20 dakika sürmektedir ve baba adayından sperm örnekleri bu aşamada alınmaktadır.
  • Birleştirme; bu aşamada sperm ve yumurta laboratuvar ortamında döllenmeye bırakılır. Bu işlem yaklaşık olarak 1 ile 5 gün arasında sürer. Bu işlemden sonra döllenmiş olan zigot anne rahmine yerleştirmek için hazır hale getirilir.
  • Transfer; son aşama olan transferde ise anne adayına anestezi uygulanır. Bu işlem yaklaşık olarak 10 dakika sürmektedir.

You may also read!

Bebek Bakımında Püf Noktalar

Bebeğiniz doğmadan önce onun bakımıyla ilgili yardım almanız ve bilinçli olmanız doğumdan sonraki sürecin çok daha geçmesini sağlar ve

Devamını Oku...

En Çok Kullanılan Yenidoğan Bebek Kremleri

Yenidoğan bebekler, hayata uyum sağlarken ciltlerinde bazı problemler meydana gelebilir. Bu problemler güneşten, pişikten, genetik faktörlerden ya da herhangi

Devamını Oku...

Yaz Anneleri Bebek Bakımında Bu Noktalara Dikkat Etmeli

Bebeğiniz yaz aylarında doğmuşsa, bakımı biraz daha zor olacaktır. Yeni doğan bebeğiniz üşüyecek diye kat kay giydirmeniz ya da

Devamını Oku...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Bebeğim Büyürken 2017