Yaz Anneleri Bebek Bakımında Bu Noktalara Dikkat Etmeli

In Bebek Bakımı

Bebeğiniz yaz aylarında doğmuşsa, bakımı biraz daha zor olacaktır. Yeni doğan bebeğiniz üşüyecek diye kat kay giydirmeniz ya da onu sıcak odalarda tutmanız, sağlığını olumsuz etkileyecektir. Yazın bebek bakımı ile ilgili sizlere birkaç püf noktadan bahsedelim. Bu sayede bebeğinizle daha rahat ilgilenebilir ve onun sağlıklı olarak büyümesine yardımcı olabilirsiniz.

Yazın bebek bakımı için püf noktalar;

  • Bebekler yaz aylarında vücut ısılarını yetişkinler gibi ayarlayamazlar. Bu nedenle kıyafetlerine çok önem vermek gerekir. Özellikle 1 yaşın altındaki bebeklerinizi için ince, tek kat, pamuklu ve hava alan kıyafetler tercih etmeniz gerekir.

  • Bebeğinizi havasız ortamlarda bırakmamaya özen göstermelisiniz. Cereyan ve ciddi hava akımı olmayacak şekilde sağlıklı havalandırılmış odalar bebek konforu ve sizin konforunuz için çok önemlidir.
  • Yaz aylarında bebeğinizin haftada 2 kere banyo yapması yeterli olacaktır. Ilık suyla yıkamayı unutmayın ancak banyoyu her gün yaptırmanız ve bebeğinizin vücuduna sürekli şampuan ya da sabun sürmeniz cildin doğal dengesini bozabilir. Bu nedenle bebekler için özel olarak üretilen şampuanlar kullanabilirsiniz.

  • Bebeğinizin vücudundaki isilikleri ve pişikleri yok etmek ya da bu oluşumları önlemek için el yapımı zeytinyağı kullanabilirsiniz. Bununla birlikte koruyucu kremlerin ince bir tabaka halinde sürülmesi de yeterli olacaktır.

  • Bebeğinizin altını ılık suyla yıkadıktan sonra açık bırakın. En az 15 dakika altının açık kalması, onu oldukça rahatlatacak ve pişik oluşmasını önleyecektir.

  • Yazın bebek bakımı yapılırken mutlaka beslenmeye de önem vermeniz gerekir. Anne sütü alan bebekler genellikle suya ihtiyaç duymazlar ancak yaz aylarında annenin sütündeki su oranı azalacağı için mutlaka bebeğinize sıcak su ilavesi yapmanız gerekir. Kısacası bebeğinizin yeterince sıvı aldığından emin olmalısınız.

  • İshal bebekler için çok tehlikeli durumların başında gelir. Yaz aylarında bebeğinizin sık sık ishal olmasını önlemek için hijyen kurallarına dikkat etmeli ve ellerinizi sık sık yıkamalısınız.

  • Yaz aylarında bebeğinizin D vitamini alması için güneşte kalmasına önem vermeli ve güneş kremleri kullanmaktan kaçınmalısınız. Başına bir şapka takarak, sabah 10 ve öncesinde ve akşam 16 ve sonrasında vücudunu güneş ışınları almasına dikkat etmeniz gerekir.

  • Yazın bebek bakımı için genellikle bebek odaları sprey sıkarak sinek ve böceklerden bebeklerin korunması sağlanır. Ancak bu oldukça yanlıştır çünkü bu spreylerin içinde bebeğinize zarar verebilecek kimyasalalar bulunur. Bebeğinizin beşiğine ya da yatağına cibinlik sererek, sineklerden ve böceklerden korumayı tercih etmelisiniz.

You may also read!

Bebek Bakımında Püf Noktalar

Bebeğiniz doğmadan önce onun bakımıyla ilgili yardım almanız ve bilinçli olmanız doğumdan sonraki sürecin çok daha geçmesini sağlar ve

Devamını Oku...

Sağlıklı Bebek Yetiştirmenin Püf Noktaları

Sağlıklı bebek yetiştirmek her annenin ve babanın hayalidir. Ebeveynler doğum anından itibaren bebeğin sağlıklı olarak gelişmesi için her şeyi

Devamını Oku...

Bebeklerde Diş Çıkarma Takvimi

Bebeklerin en sancılı dönemlerinden biri de diş çıkarma dönemleridir. Bu dönem bazı bebekler için oldukça kolay geçerken bazı bebekler

Devamını Oku...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Bebeğim Büyürken 2017