Yenidoğan Bebeğe Ne Zaman Banyo Yaptırılmalı?

In Bebek Bakımı, Bebek Sağlığı

Bebeğiniz doğduktan sonra her ebeveynin aklında olan bir sorudur. Bebeğime ne zaman banyo yaptırabilirim? Herkese göre bu sorunun cevabı farklıdır. Kimine göre kırkı çıktıktan sonra yaptırılmalı kimine göre 15 gün beklenmeli.

Bu soruların cevabı aslında yörelere göre değişen bölgesel kültüre göre verilmektedir. ancak bizler bu konuya biraz tıbbi olarak yaklaşmak istiyoruz.

Yeni doğan bebek aslında banyo yapmaya uygun bir şekilde dünyaya gelir. Ancak üzerinde bulunan “verniks”  adı verilen beyaz bir tabaka ile kaplıdır. Bu tabaka bebekler için önemli bakteriler içermektedir. Bu bakteriler yeni doğan bebeğin cilt yapısı için önemlidir. Özellikle ilk gün banyo yaptırılması durumunda bu bakteriler su ile birlikte atılacağı için ilk gün banyo yaptırılması önerilmemektedir. Bunun dışında bebekler 2. günden itibaren banyo yaptırılabilir. Tıbbi açıdan bunun hiçbir zararı yoktur.

Ancak banyo yaptırırken bazı noktalara dikkat etmek gerekmektedir.

Banyo Yaptırılacak Ortamın Sıcaklığı

Yeni doğan bebekler vücut ısılarını etkin ve yeterli bir şekilde ayarlayamazlar. Bu nedenle ortam sıcaklıklarından çok etkilenirler. Bebeğin banyo yaptırılacağı ortam bebeğin vücut ısısını koruyabilecek kadar sıcak olmalıdır. Bu nedenle banyo yaptırılması sırasında ilk dikkat edilmesi gereken konu ortam sıcaklığıdır.

Banyo Suyunun Sıcaklığı:

Bebeğin banyo yapacağı uyun sıcaklığı yine vücut ısısının korunması açısından önemlidir. İdeal banyo suyu sıcaklığı 36,5-39 derece civarında olmalıdır. daha yüksek ve daha düşük sıcaklıklarda banyo yaptırılması uygun değildir. Özellikle bebek üşüyecek kaygısı ile çok yüksek sıcaklıklarda banyo yaptırılması cilt kalınlığı ve cilt altı dokuları az olan bebeklerde yanıklara sebep olabilmektedir. Daha düşük sıcaklıklarda ise vücut ısısı düşerek hipotermiye sebep olabilir.

Bebeği İyice Kurulayın

Banyo sonrasında bebeği iyice kurulayın. Bebeğin ıslak kalması vücut ısısını hızla düşürecektir. Bu nedenle bebek en kısa zamanda kurulanmalı ve ıslak havlulardan uzaklaştırılmalıdır. Aynı zamanda Göbek Kordonu (Göbek bağı) etrafı da mutlaka kurulanmalıdır.Bu bölgenin ıslak kalması hızla bakteri üremesine sebep olarak enfeksiyonlara yol açabilir. Kurulama sonrasında göbek kordonu etrafına doktorunuzun önerdiği tıbbi alkol kullanılarak pansuman yapılabilir. Bebek cildi hassas olduğu için banyo sonrasında nem kaybederek kuruyabilir. Bunun önüne geçmek için, uygun bebek yağları kullanılarak cildin nemliliği korunabilir.

Dikkatli ve nazik olun

Banyo sırasında bebeğin elinizden kayıp düşmemesi için dikkatli olun. Göbek kordonuna karşı nazik olun. Kesinlikle yalnız banyo yaptırmayın. Mutlaka yanınızda sizlere yardımcı olacak, mümkünse tecrübeli birileri olsun. Banyo yaptırma işlemini mümkün olduğunca kısa tutun. Uygun sünger yada banyo malzemesi kullanın. Sert cisimlerle köpükleme yapmayın.

 

You may also read!

Bebek Bakımında Püf Noktalar

Bebeğiniz doğmadan önce onun bakımıyla ilgili yardım almanız ve bilinçli olmanız doğumdan sonraki sürecin çok daha geçmesini sağlar ve

Devamını Oku...

En Çok Kullanılan Yenidoğan Bebek Kremleri

Yenidoğan bebekler, hayata uyum sağlarken ciltlerinde bazı problemler meydana gelebilir. Bu problemler güneşten, pişikten, genetik faktörlerden ya da herhangi

Devamını Oku...

Yaz Anneleri Bebek Bakımında Bu Noktalara Dikkat Etmeli

Bebeğiniz yaz aylarında doğmuşsa, bakımı biraz daha zor olacaktır. Yeni doğan bebeğiniz üşüyecek diye kat kay giydirmeniz ya da

Devamını Oku...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Bebeğim Büyürken 2017