Yenidoğan Bebek Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

In Bebek Bakımı

Yeni doğmuş olan bebeğiniz, her haliyle size muhtaçtır. Onun için dünyaya geldiği ilk bir hafta oldukça önemlidir. Dünyaya alışmaya çalışan bebeğiniz, ilk bir hafta içinde bazı sıkıntılar çekecek ve sizi uyutmayacaktır. Bebeğiniz dünyaya geldiği andan itibaren dinlenmeye ve uykulara veda edebilirsiniz. Çünkü henüz beslenme alışkanlığı ve uyku düzeni olmadığı için sık sık emmek isteyecek ve sık aralıklarla uyuyup uyanacaktır. Yenidoğan bebek bakımı hakkında birkaç püf noktasına değinelim;

Yeni doğan bebeğiniz için neler yapmalısınız;

İlk olarak bebeğinizi sürekli aralıklarla emzirmelisiniz. Doktorların tavsiyesi genellikle iki saatte bir emzirme şeklindedir. Ancak bu bebekten bebeğe göre değişir. Bu nedenle her ağladığında bebeğinizi emzirin.

Bebeğiniz ilk 3 gün içinde pişik sorunu ile karşılaşabilir. Bu nedenle hastanede ya da evde alt temizliğini yaparken el yapımı zeytin yağı kullanmalı ve pamukla sürmelisiniz. Pamuk, onun hassas cildine zarar vermeyecektir.

Bebeğinizi hastaneden geldiğinizde temizlerken ılık su ile ve pamuklu ve yumuşak bir bez yardımıyla temizleyin. Vücudunun hiçbir yerine bastırmayın. Onu nazikçe ve hafif dokunuşlarla temizlemeye özen gösterin.

Bebeğinizin uyku düzenini oluşturmak için onu her istediğinde uyutun ancak gazını çıkarmadan kesinlikle uyutmayın. Emzirdikten sonra 10 ya da 15 dakika dik bir şekilde omzunuza yaslayın ve sırtını okşayın. Bu sayede siz de bebeğinize daha kolay alışacaksınız. Ayrıca bebeğiniz sizi bu şekilde daha yakından tanıyacaktır.

Bebeğinizi emzirirken, emzirme yastığı kullanın. Ayrıca iki göğsünüzden de emzirmeye özen gösterin. Doyana kadar emzirmeye devam edin. En son hangi göğsünüzden emdiyse, diğer seferinde öteki göğsünüzü kullanın.

Bebeğiniz 15 günü doldurduktan sonra, emzirmenizin ardından ağzına bir damla su verebilirsiniz. Bu sayede bebeğinizin ağzında pamukçuk oluşma ihtimalini ortadan kaldırmış olursunuz. Karbonatlı su da bebeğinizde pamukçuk olma ihtimalini engelleyecektir. Ancak karbonatlı suyu dikkatli kullanmanız gerekmektedir. Fazla Kullanımında bebeğinizin sıvı-elektrolit dengesi bozulabilir.  Ayrıca ilk emzirme dönemlerinde göğüslerinizde çatlak ve yaralar oluşabilir. Bunu önlemek için ılık su ile göğüs ucunuzu temizleyin ve kurulayın.

Bebeğinizin kafasında konak oluşumunu engellemek için günde 1 kez saçlarına zeytinyağı sürün ve tarayın. Eğer konak oluştuysa, her banyodan yarım saat önce yine zeytinyağı sürün ve tarayın. Banyonun ardından yine zeytinyağı sürerek, kısa zamanda konaktan kurtulabilirsiniz.

Bebeğinize banyo yaptırırken mutlaka el yapımı zeytinyağlı sabun kullanın. Banyonun ardından bebek yağı ve daha saf ve faydalı olan el yapımı zeytinyağı sürmeniz, cildinin kurumasını engelleyecek ve cildini besleyecektir.

You may also read!

Bebek Bakımında Püf Noktalar

Bebeğiniz doğmadan önce onun bakımıyla ilgili yardım almanız ve bilinçli olmanız doğumdan sonraki sürecin çok daha geçmesini sağlar ve

Devamını Oku...

En Çok Kullanılan Yenidoğan Bebek Kremleri

Yenidoğan bebekler, hayata uyum sağlarken ciltlerinde bazı problemler meydana gelebilir. Bu problemler güneşten, pişikten, genetik faktörlerden ya da herhangi

Devamını Oku...

Yaz Anneleri Bebek Bakımında Bu Noktalara Dikkat Etmeli

Bebeğiniz yaz aylarında doğmuşsa, bakımı biraz daha zor olacaktır. Yeni doğan bebeğiniz üşüyecek diye kat kay giydirmeniz ya da

Devamını Oku...

One commentOn Yenidoğan Bebek Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Bebeğim Büyürken 2017