Yenidoğan Bebek Refleksleri

In Bebek Sağlığı

Refleks, insanların kendini dış dünyaya ve ani olaylara karşı korumak için yaptıkları davranışlardır. Büyükler olarak çok fazla reflekse sahip olmak istemesek de yenidoğan bebeklerin reflekslerin olması, hayati önem taşımaktadır. Yeni doğmuş olan bir bebeğin isteği dışında yapmış olduğu davranışlara refleks adı verilir. Yenidoğan bebeklerde refleks, bebeğinizin kendisini dış dünyaya karşı koruması amacıyla yaptığı hareketlerdir. Bebeklerde doğuştan gelen bu refleksler zaman için unutulur ve gelişir. Yerini çok daha güçlü reflekslere bırakır.

Yenidoğan bebeklerde olması gereken reflekslerin neler olduğunu bilerek, onun gelişimini daha kolay takip edebilirsiniz. Bu refleksleri aşağıdaki şekilde açıklayalım;

Yenidoğan bebeklerde refleksleri nelerdir;

Yenidoğan bebeklerde refleks, 6 farklı dalda incelenir. Bunları şu şekilde açıklayabiliriz;

  • Emme refleksi;

Yenidoğan bebekler yanaklarına dokunduğunuz anda ağzını açar ve aranmaya başlar. Çünkü emme refleksleri oldukça kuvvetlidir. Bu refleks, bebeğiniz 3 yad a 4aylık olduğunda geçer. Ancak bu aylara kadar memeyi gördükleri anda kuvvetlice emerler. Bu refleks anne karnındaki bebeklerde ve uykuda da görülebilir ve parmak emme şeklinde gerçekleşir. Bebeğinizi emziremiyorsanız, emme refleksinin gelişmesi için emzik kullanabilirsiniz.

  • Tonik ense refleksi;

Yatan bebeğinizin başını aniden yan tarafa çevirdiğinizde, bu tarafta olan kol ve bacaklarında dışa açılma ve karşı taraftaki kol ve bacaklarında ise çekilme görülür. Bu refleks genellikle 3 ya da 4. Ayda son bulur. Uyku sırasında bu reflekse sahip olan çocuklarda ise 2 ile 3 yıl arasında sürebilir.

  • Yakalama refleksi;

Yakalama refleksi anne karnındayken başlar. Genellikle 28. Haftadan sonra oluşur ve doğumdan sonra 2 aylık olana kadar devam eder. Bu reflekste bebekler ellerine ya da ayaklarına uzatılan bir cismi içe doğru alarak sıkıca kavrar. 2. Aydan sonra tutma hareketleri gelişeceği için bu refleks son bulur. Ancak ayaklardaki yakalama refleksi 10. Aya kadar devam eder.

  • Sıçrama refleksi;

Moro refleksi adı da verilen bu reflekste bebeğiniz, yüksek seslere tepki verir. Bu refleks sırasında bacaklarını, kollarını ve parmaklarını gerer. Kafasını geriye atar ve kollarını ve bacaklarını kendine çeker yumruklarını sıkar. Bu refleks de 6 aylıkken kendiliğinden kaybolur.

  • Adımlama refleksi;

Bebekler koltuk altlarından tuttuğunuz anda adım atmak isteyebilir. Bu refleks zamanında doğan çocuklarda ayaklarını tam olarak yere basma şeklinde görülürken erken doğan çocuklarda ayak ucunda yürüme şeklinde görülebilir. Tam olarak kaybolması ise 4. Aydan sonra gerçekleşir.

  • Aksırma ve öksürme refleksi;

Yenidoğan bebeklerde görülen ve ömür boyu devam eden tek refleks aksırma ve öksürme refleksidir. Aksırma ile üst solumun yolarını temizleyen bebekler öksürme ile de alt solunum yollarını temizlerler.

Yenidoğan bebeklerde refleks süreleri önemlidir. Daha kısa ve daha uzun süren refleksler için mutlaka doktora başvurulmalı ve gerekli kontroller yapılmalıdır. Çünkü bu refleksler beyin tarafından yerine getirilir ve bozukluk olması durumunda, beyinde sıkıntı var demektir.

You may also read!

Bebek Bakımında Püf Noktalar

Bebeğiniz doğmadan önce onun bakımıyla ilgili yardım almanız ve bilinçli olmanız doğumdan sonraki sürecin çok daha geçmesini sağlar ve

Devamını Oku...

En Çok Kullanılan Yenidoğan Bebek Kremleri

Yenidoğan bebekler, hayata uyum sağlarken ciltlerinde bazı problemler meydana gelebilir. Bu problemler güneşten, pişikten, genetik faktörlerden ya da herhangi

Devamını Oku...

Yaz Anneleri Bebek Bakımında Bu Noktalara Dikkat Etmeli

Bebeğiniz yaz aylarında doğmuşsa, bakımı biraz daha zor olacaktır. Yeni doğan bebeğiniz üşüyecek diye kat kay giydirmeniz ya da

Devamını Oku...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Bebeğim Büyürken 2017