Yenidoğan Bebeklerde Göbek Bağı Kanamaları

In Bebek Sağlığı

Doğumdan sonra yenidoğan bebeğinizin göbek bağı normal şartlar altında 15 gün ile 20 gün arasında kendiliğinden kuruyarak düşer. Bu dönemin, kuru tutulmuş ve güzel bir göbek bağı bakımı yapılmış ve dış etkenlerden (travma v.b. ) bir bebekte sorunsuzca tamalanması beklenir.

Ancak bazı zamanlarda göbek bağında bazı olağan ve olandışı durumlar gözlenebilmektedir. Bunlardan bir tanesi de göbek bağından oluşan küçük veya daha büyük çaplı kanamalardır. Bu kanamalar normal olarak nitelendirilebileceği gibi anormal olarak değerlendirilebilecek kanamalarda görülebilmektedir.

Göbek bağında zaman zaman ısrarcı ve inatçı olmayan ve küçük lekelenmeler tarzında kanamalar görülebilmektedir. Bu kanalar genel olrak anormal kanamalar olarak değerlendirilmemektedir. Bu tür kanamalarda genellikle ilk uygulama olarak K vitamini uygulaması yapılmakadır. K vitamini kanın pıhtılaşmasını sağlayan faktörlerin en önemlilerinden bir tanesidir. Yenidoğan bebekler genellikle K vitamini eksikliği ile dünyaya gelirler. Bu nedenle bebeklere doğar doğmaz K vitamini uygulaması yapılır. Eğer göbek bağı kanamaları lekelenme şeklinde ise K vitamini uygulaması yapılarak bebek ailenin göbek bağını gözlemlemesi istenilerek evine geri gönderilir. Yine göbek bağındaki klempin yeterince sıkı olmaması durumunda da lekelenme şeklinde kanamalar görülebilir.

Ancak sık sık oluşan kanamalar, lekelenme şeklinde değil de akma, sızma şeklinde olan kanamalar ve tekrarlayan kanamalar olması durumunda mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Göbek Bağı Kanamalarının Nedenleri Nelerdir?

Göbek bağı kanamalarının nedenlerini aşağıdaki gibi belirtebiliriz;

Göbek Klempinin Yeterince Sıkı Yerleştirilmemesi: Bebeğinizin göbeğine bağlanan beyaz klempin amacı kanaları engellemektir. Bu nedenle bu klempin yeterinde sıkı yerleştirilmemesi durumlarında da göbek kordonunda kanamaların görülmesi kaçınılmazdır.

Travmalar: Göbek bağının cekme çekilme ve darbeye bağlı travmalara maruz kalması nedenile göbek bağında kanamalar görülebilir. Mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Kanama – Pıhtılaşma Bozuklukları: Yenidoğan bebeğinizde olabilecek hemofili ve faktör 13 eksikliğine bağlı kanama-pıhtılaşma bozuklukları nedeni ile de bu tür kanamalar görülebilmektedir. Bu nedenle uzayan, tekrarlayan ve sızıntı şeklinde olan kanalamarda mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

Enfeksiyonlar: Özellikle akıntılı veya akıntı ile karışık kötü kokulu kanamalar enfeksiyonlar nedeni le görülebilmektedirler.

K Vitamini Eksikliği: Yükarıda da bahsettiğimiz gibi yeni doğan bebeğiniz K vitamini eksikliği ile dünyaya gelir. K vitamini eksikliğinde de göbek bağı( göbek kordonu) kanamaları görülebilmektedir. Bu gibi durumlarda bebeğinize K vitamini uygulaması yapılmaktadır.

 

Kısacası göbek bağı kanamaları normal yada anormal kanamalar olabilir. Bu gibi durumlarda mutlaka doktorunuz ile irtibata geçmeniz gerekmektedir. Yenidoğan bebeğinizdeki kan miktarı az olduğu için size göre çok az sayılabilecek kan kayıpları bebeklerde ciddi sorunlara sebebiyet verebilir. Bu gibi durumları ihmal etmeyerek doktorunuza bilgi vermeniz ve onun direktifleri ile hareket etmeniz en mantıklı yol olacaktır.

 

You may also read!

Bebek Bakımında Püf Noktalar

Bebeğiniz doğmadan önce onun bakımıyla ilgili yardım almanız ve bilinçli olmanız doğumdan sonraki sürecin çok daha geçmesini sağlar ve

Devamını Oku...

En Çok Kullanılan Yenidoğan Bebek Kremleri

Yenidoğan bebekler, hayata uyum sağlarken ciltlerinde bazı problemler meydana gelebilir. Bu problemler güneşten, pişikten, genetik faktörlerden ya da herhangi

Devamını Oku...

Yaz Anneleri Bebek Bakımında Bu Noktalara Dikkat Etmeli

Bebeğiniz yaz aylarında doğmuşsa, bakımı biraz daha zor olacaktır. Yeni doğan bebeğiniz üşüyecek diye kat kay giydirmeniz ya da

Devamını Oku...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Bebeğim Büyürken 2017