Yenidoğan Bebeklerin Beslenmesi ve Beslenme Önerileri

In Bebek Bakımı

Yenidoğan bebekler, doğdukları andan itibaren acıkırlar. Ağlamalarının nedeni hem açlık hem de alıştıkları ortamdan ayrılmalarıdır. Dünyaya uyum sağlayabilmeleri biraz zaman alır. Bu süre içinde oldukça sık acıkabilirler. Bazı bebekler 2 ya da 3 saatte bir beslenirken, bazı bebekler de yarım saatte bir acıkabilirler. Bu durum, bebeğinizin kilosu ve beslenmesi ile alakalıdır. Örneğin; çenesi zayıf olan bebeğiniz ilk emme anında kesinlikle doymayacaktır. Çenesi çabuk yorulacak ve emmeyi bırakacaktır. Bu durumda, sizin biraz bekleyerek ona yardımcı olmanız ve sık sık emzirmeniz gerekir.

Anne sütü, ilk 6 ay bebeğinizin temel gıdasıdır. Bebeğinizi emzirme konusunda mutlaka kararlı ve ısrarcı olmanız bebeğinizin anne sütü almasında çok önemli yer tutmaktadır.

Yenidoğan bebek beslenmesi hakkında bazı püf noktalar, bebeğinizin beslenmesi ve emzirilmesi konusunda size yardımcı olabilir. Buları aşığıdaki gibi kısaca aktarabiliriz.

  • Yeni doğmuş olan bebeğinize hemşirelerin tavsiyesi ile 1 ölçek mama vermeniz gerekebilir. Çünkü anne sezaryen doğum yapmışsa, uyanması biraz zaman alacaktır ve bebeğin hemen doyurulması gerekir. Bu durumda biberona olan ölçüleri hemşirelere danışarak hemen bir mama hazırlamanız ve bebeğinizi doyurmanız gerekir.
  • Normal ya da sezaryen doğumdan çıkan annelerin hemen sütü gelmez. Bunun için bebeğinizi sık sık emzirmenizde fayda vardır. Bebek, memenizi vakumladığı için sütünüz daha çabuk inecektir.
  • Sezaryen doğumdan çıkan annelerin sütü biraz daha geç inebilir. Bunun için nişasta ile yapılan muhallebiler yemeniz gerekir. Bu tür muhallebiler, sütünüzün daha çabuk inmesine yardımcı olur.
  • İlk gün bebeğinizi her ağladığında emzirmeniz gerekir. Eğer bebeğiniz doymuyorsa, ek olarak mama verebilirsiniz. Ancak ağlamayı kesiyorsa ve uykuya rahat dalabiliyorsa doymuş demektir.
  • Bebeğinizin doymadığını düşünüyorsanız ve mama vermek istiyorsanız önce emzirmeli, ardından mama vermelisiniz. Çünkü önce mama verdiğiniz zaman doyacak ve emmek istemeyecektir.
  • Bebeğinizi emzirirken, yarım saat boyunca emziriyorsanız ilk 15 dakika bir memenizden, diğer 15 dakika ise diğer memenizden emzirin. Ayrıca bir sonraki emmesini en son emzirdiğiniz memeden değil, diğer memenizden gerçekleştirin.
  • Bebeğinizin emmesi sırasında göğsünüzü parmaklarınızın arasına alın ve sıkın. Hem bebeğinizin rahat nefes almasını sağlayacak hem de süt akışının daha hızlı olmasına yardımcı olacaksınız. Ayrıca emzirme sırasında göğsün sıkılması, süt kanallarının açılmasına da yardımcı olur.
  • Bebeğiniz emdikten sonra onun gazını çıkarmak için dik konumda omzunuza yatırmayı unutmayın. Bu konumda en az 15 dakika sırtını okşayın.
  • Doğumdan sonraki ilk 15 gün, sütünüzün rengi sarıya yakın olacaktır. Bundan korkmayın çünkü bu ağız sütü adı verilen ve bebeğinizin gelişimi için oldukça önemli bir süttür. 15 günden sonra sütünüzün rengi normale dönecektir.

You may also read!

Bebek Bakımında Püf Noktalar

Bebeğiniz doğmadan önce onun bakımıyla ilgili yardım almanız ve bilinçli olmanız doğumdan sonraki sürecin çok daha geçmesini sağlar ve

Devamını Oku...

En Çok Kullanılan Yenidoğan Bebek Kremleri

Yenidoğan bebekler, hayata uyum sağlarken ciltlerinde bazı problemler meydana gelebilir. Bu problemler güneşten, pişikten, genetik faktörlerden ya da herhangi

Devamını Oku...

Yaz Anneleri Bebek Bakımında Bu Noktalara Dikkat Etmeli

Bebeğiniz yaz aylarında doğmuşsa, bakımı biraz daha zor olacaktır. Yeni doğan bebeğiniz üşüyecek diye kat kay giydirmeniz ya da

Devamını Oku...

One commentOn Yenidoğan Bebeklerin Beslenmesi ve Beslenme Önerileri

  • İlk sütün verilmesi önemli. kızımda çok zorlanmıştık. Sonra zaten dha rahat almaya başladı memeyi ve daha rahat emmeye başladı

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu

Bebeğim Büyürken 2017